Z kraju

Trzy osoby na jedną kasę, godziny dla seniorów. Nowe obostrzenia

Z kraju

Premier Morawiecki o godzinach dla seniorówtvn24
wideo 2/3

Limit osób w sklepie oraz godziny dla seniorów. To niektóre nowe obostrzenia, które we wtorek przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Od 25 marca obowiązują dodatkowe obostrzenia, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego.

Teraz rząd zdecydował się jednak pójść krok dalej. - Za dużo jest cały czas kontaktów pomiędzy ludźmi, za dużo jest spacerów, za dużo osób przebywało na bulwarach, plażach w różnych miejscach - wskazał szef rządu.

Limity osób w sklepach

Od środy będą obowiązywały limity osób przebywających w sklepach. - Maksymalnie trzy osoby na jedną kasę - wskazał premier Morawiecki.

Liczyć się będzie ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to zakupy będzie mogło robić maksymalnie 15 osób.

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie będzie mogła być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

Ponadto w urzędach pocztowych będą obowiązywały ograniczenia do dwóch osób na jedno okienko. Jeśli zatem w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na terenie poczty może przebywać 10 osób.

Rząd wprowadza również inne ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne czy piercingu. Premier zapowiedział również, że w weekendy będą zamknięte wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

- W weekendy zamknięte zostaną również wszystkie sklepy budowlane, pozostawiamy natomiast otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie - tak jak do tej pory - ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej czy oczywiście w artykuły spożywcze - zapowiedział premier.

Ponadto wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Godziny dla seniorów

Dodatkowo, od 2 kwietnia, w sklepach, drogeriach i aptekach wprowadzone zostaną tak zwane godziny dla seniorów, od 10-12. Będzie to czas, w którym do placówek będą wpuszczane wyłącznie osoby mające przynajmniej 65 lat.

Biedronka poinformowała kilka dni temu, że w sytuacji, jeśli starsza osoba zdecyduje się przyjść do sklepu, to w pierwszej godzinie funkcjonowania placówki, będzie mogła skorzystać z pierwszeństwa wejścia do sklepu.

O zmianach, z uwagi na seniorów, informowała także sieć Tesco. "Chcemy by codziennie, od godziny 9 do 10, osoby starsze miały możliwość zrobienia bezpiecznych i sprawnych zakupów" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Ponadto sieci wprowadzają także specjalne kasy pierwszeństwa dla osób starszych. Na taki krok zdecydował się między innymi Kaufland.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: