Z kraju

Zakrywanie ust i nosa w sklepach. Sprzedawcy będą mogli skorzystać z wyjątku

Z kraju

[object Object]
Rzecznik rządu o zdjęciu ograniczeńtvn24
wideo 2/4

Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczył sklepów i targowisk. Sprzedawcy w celu realizacji nowych przepisów będą mogli skorzystać z przyłbic. Będzie to jednak możliwe, jeżeli stanowiska kasowe są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, które opublikowano w środę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował w środę na Twitterze, że "projekt rozporządzenia dotyczący nakazu zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych został przekazany do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów".

Zasłanianie ust i nosa w sklepach

Z projektu wynika, że od czwartku konieczność zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, będzie obowiązywała również w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych i na targowiskach.

Z obowiązku będą zwolnieni pracownicy, którzy nie zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów lub klientów.

Pewien wyjątek przygotowano dla sprzedawców. Będą oni mogli bowiem realizować obowiązek "przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną".

Rozporządzenie dopuszcza sytuacje, w których klienci będą mieli obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie kasjera. "Będzie tak w sytuacji konieczności sprawdzenia czy dany rodzaj produktu, kupuje osoba pełnoletnia" - podano w rozporządzeniu.

W projekcie wskazano, że obowiązek, który wchodzi w życie od czwartku, nie będzie dotyczył osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Podkreślono, że okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie będzie wymagane.

OGRANICZENIA HANDLOWE W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM. LISTA >

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości