TVN24 Biznes | Z kraju

Cypr wpisał Polskę na czerwoną listę. Zaostrzone zasady wjazdu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban o sytuacji pandemicznej
Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban o sytuacji pandemicznejTVN24
wideo 2/5
TVN24Koronawirus w Polsce. Profesor Andrzej Horban o sytuacji pandemicznej

Cypr przenosi Polskę do tak zwanej kategorii czerwonej. Powodem jest rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Oznacza to zaostrzone zasady wjazdu na Wyspę Afrodyty. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się Czechy i Holandia.

Ambasada RP na Cyprze poinformowała, że od czwartku, 28 października nastąpi zaostrzenie zasad dla pasażerów przylatujących z Polski na Cypr. Zgodnie z decyzją tamtejszych władz, nasz kraj zostaje przeniesiony do tzw. kategorii czerwonej. Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu na Cypr

Kategoria czerwona oznacza, że przy przylocie z Polski konieczne będzie posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu oraz poddanie się na własny koszt kolejnemu testowi PCR na lotnisku w Larnace lub Pafos i pozostanie w samoizolacji do momentu otrzymania wyniku.

Jak czytamy na stronach Ambasady RP na Cyprze, z powyższego obowiązku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione oraz pasażerowie, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. "Potwierdzenie przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 lub potwierdzenie przejścia choroby uznawane jest jedynie w formie Unijnego Certyfikatu Covid" - zaznaczono. Dodatkowo rząd Republiki Cypryjskiej zastrzega sobie prawo do przeprowadzania po przylocie bezpłatnych wyrywkowych testów.

Ponadto należy pamiętać, że nadal wymagane jest wypełnienie w ciągu 48 godzin przed wylotem formularza na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru.

Już wcześniej Czechy wpisały Polskę na listę krajów o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego. W związku z tym od poniedziałku zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady wjazdu dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Ponadto od niedzieli zmieniły się zasady wjazdu do Holandii.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 2950 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tydzień wcześniej resort informował o 1537 potwierdzonych infekcjach. Oznacza to wzrost o 1413 przypadków, czyli o 92 procent. Resort w poniedziałek przekazał też, że minionej doby nie zmarła ani jedna zakażona osoba.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 975 880 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 76 447 osób.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Roman Evgenev / Shutterstock

Pozostałe wiadomości