Maseczki na cmentarzach. Minister wyjaśnia

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?
Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?TVN24
wideo 2/4
TVN24Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?

Na cmentarzach obowiązuje nakaz noszenia maseczek - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśniał, obowiązek dotyczy całego kraju. Szef MZ podkreślił, że ważne jest, aby Polacy wiedzieli o tym, szczególnie w kontekście zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej o restrykcje w związku z epidemią COVID-19 w trakcie Wszystkich Świętych.

- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy - powiedział szef MZ.

- Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji - red.) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - zaznaczył Adam Niedzielski.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 sierpnia br. obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, dotyczy także przestrzeni otwartej (czyli np. cmentarzy). Chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 metra od przebywających w tych miejscach osób.

Minister zdrowia o obowiązkowych maseczkach na cmentarzach
Minister zdrowia o obowiązkowych maseczkach na cmentarzachTVN24

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk na wtorkowej konferencji prasowej przekazał, że "obecnie nie trwają prace nad zwiększeniem kwot mandatowych". - Nadal pozostaje dla funkcjonariuszy policji ta możliwość ukarania mandatem karnym w kwocie do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne - powiedział komendant.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zalecenia na okres Wszystkich Świętych

W ubiegłym tygodniu na możliwość wydania dodatkowych zaleceń na okres Wszystkich Świętych wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Myślę, że wydamy zalecenia na okres Wszystkich Świętych. Wyjazdy będą stwarzały duże niebezpieczeństwo - powiedział.

Wiceszef MZ zauważył, że w tym czasie wielu Polaków przemieszcza się po kraju, aby odwiedzić groby bliskich. - Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju - stwierdził.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes podało w poniedziałek, że jest zbyt wcześnie, żeby już wydawać zalecenia na okres Wszystkich Świętych. "Ministerstwo Zdrowia stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczną dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. Jednak jest zbyt wcześnie, żeby już wydawać zalecenia na dzień Wszystkich Świętych" - napisał Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji resortu w odpowiedzi na nasze pytania.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska wskazywał, że zalecenia pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości