Od kiedy luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia podał termin decyzji

Autor:
mb,
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski o harmonogramie luzowania obostrzeń
Niedzielski o harmonogramie luzowania obostrzeńTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski o harmonogramie luzowania obostrzeń

Przygotowujemy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Będzie on zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, ewentualnie w czwartek - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że oprócz edukacji w maju ma zostać wznowione działanie wielu sektorów i usług.

- Nie ma na razie dyskusji, żeby różnicować dostępność usług publicznych, jak restauracje dla osób, które są zaszczepione bądź nie są zaszczepione. Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek. Możemy się spodziewać, że w ciągu miesiąca maja wróci oprócz edukacji bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem się stęskniliśmy - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia.

Luzowanie ograniczeń w 11 województwach od 26 kwietnia

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 26 kwietnia mogą wznowić działalność salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu w 11 województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Tego typu miejsca mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać może wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy opieki wymaga klient.

W rozporządzeniu sprecyzowano, że stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi jest przegroda.

W tych samych regionach od poniedziałku nauka w klasach 1-3 szkoły podstawowej odbywa się w systemie hybrydowym. Polega to na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 procent uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej realizuje te zajęcia stacjonarnie, a co najmniej 50 procent uczniów uczy się zdalnie.

W pozostałych województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim utrzymano dotychczasowe ograniczenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Hotele i restauracje zostaną otwarte?

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w tym tygodniu mamy poznać szczegółowy plan postępowania na cały maj.

- Przewidujemy, że sytuacja w poszczególnych województwach, ale też w skali całego kraju będzie się poprawiała i dlatego przedstawimy taki plan postępowania dla całego miesiąca maj, który będzie zakładał przywracanie funkcjonowania zarówno branży gastronomicznej czy branży hotelarskiej, czy innych branż, które były do tej pory objęte obostrzeniami - mówił szef MZ podczas środowej konferencji prasowej.

W tym planie mają znaleźć się także kwestie związane z organizacją m.in. komunii oraz wesel.

Ograniczenia z powodu koronawirusa

W związku z epidemią COVID-19 w całym kraju zawieszona pozostaje działalność:

- centrów i galerii handlowych powyżej 2 tys. m2, z wyjątkiem znajdujących się w nich m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni,

- wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2, 

- stacjonarna restauracji, możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie,

- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,

- klubów fitness i siłowni.

Autor:mb, red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości