TVN24 Biznes | Z kraju

Rzecznik rządu: jeszcze w tym roku będą normalne wesela

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
PAP

W tym roku będzie można normalnie przeprowadzić wesela - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że szczegóły poda jeszcze w środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, która ma rozpocząć się o godzinie 9.30. Konferencję prasową szefa resortu zdrowia relacjonować będziemy na tvn24.pl.

Rzecznik rządu był pytany w Programie 1 Polskiego Radia o to, czego się spodziewać po środowej konferencji szefa resortu zdrowia dotyczącej luzowania obostrzeń, odpowiedział, że będzie to kilka punktów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Zadowolone będą osoby, które są tuż przed zawarciem małżeństwa - powiedział. Przyznał, że chodzi o rozszerzone limity na weselach. - Do tych limitów nie wliczają się osoby, które są zaszczepione. W związku z tym nawet dzisiaj przy limicie 50 osób, jeżeli mamy kolejne 100 osób, które są zaszczepione, to one się nie wliczają w ten limit i podobnie będzie teraz - ten limit, który dzisiaj zostanie ogłoszony plus osoby, które są zaszczepione. Krótko mówiąc: w praktyce będzie to oznaczało, że będzie można normalnie przeprowadzić w tym roku wesela - dodał.

Pytany, jak limity będą weryfikowane, Mueller odpowiedział, że jeżeli będzie taka sytuacja, że na weselu będzie więcej osób niż limit, to ponad ten limit trzeba będzie wskazać te osoby, które posiadają certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19.

Restrykcje

W części internetowej rozmowy powrócono do tematu obostrzeń i rzecznik rządu został zapytany, kiedy restauracje będą otwarte bez limitu miejsc. Odpowiedział, że nie ma jeszcze takiej decyzji. - Spodziewam się, że ona, nie wiem czy w 100 procentach, ale w szerszym zakresie zostanie ogłoszona w tym miesiącu - dodał.

Z kolei pytany, czy hotele od 1 lipca będą otwarte na 100 proc. miejsc, Mueller przyznał, że sądzi, że w wakacje jest to możliwe. - Czy od 1 lipca? To jest inna kwestia. Ale stopniowe otwieranie tej branży - w szerszym zakresie niż dotychczas - jest planowane. Terminarz w tej chwili jest ostatecznie przygotowywany - podkreślił.

Luzowanie obostrzeń

Harmonogram luzowania obostrzeń został przedstawiony pod koniec kwietnia. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane 6 maja, jednak jeszcze dwukrotnie było nowelizowane.

15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od 21 maja otwarto kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury.

Od 28 maja restauratorzy mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, otwarte zostały także restauracje hotelowe. Tego dnia działalność wznowiły także kasyna, baseny i siłownie. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Od 4 czerwca na otwartym powietrzu będą mogły się odbywać między innymi koncerty przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock