TVN24 Biznes | Z kraju

"Bolesne podsumowanie". Dane z obiektów noclegowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o zmianach w ograniczeniach
Mateusz Morawiecki o zmianach w ograniczeniachTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki o zmianach w ograniczeniach

W grudniu 2020 roku liczba turystów zagranicznych w Polsce była niższa o 91,1 procent niż przed rokiem - wynika z szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści PKO Banku Polskiego wskazali, że to "bolesne podsumowanie 2020 dla branży turystycznej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dane dotyczą turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych. 

Spadek liczby turystów w Polsce

Według szacunków GUS, w grudniu z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało tylko 450,1 tysiąca turystów, w tym 403,9 tysiąca turystów krajowych i 46,2 tysiąca turystów zagranicznych.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku liczba turystów ogółem była niższa o 80,4 procent. Przy czym liczba turystów krajowych była mniejsza o 77,3 procent, a turystów zagranicznych o 91,1 procent.

GUS

We wszystkich województwach spadek liczby turystów w porównaniu z sytuacją przed rokiem przekroczył 70 procent. Największy spadek wystąpił w województwie małopolskim - o 87,2 procent. Najmniejszy dotyczył województwa lubuskiego i wyniósł 70,2 procent.

GUS

GUS szacuje, że w grudniu 2020 roku turystom udzielono 1 milion noclegów, podczas gdy rok wcześniej było to 5,5 miliona. Oznacza to spadek o 81,6 procent. Turyści krajowi skorzystali z 0,9 miliona noclegów, natomiast turyści zagraniczni z 0,1 miliona. Jak podano, było to odpowiednio o 79,6 procent i o 88,3 procent mniej niż w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Spadek większy niż w listopadzie

Spadek w grudniu był głębszy niż miesiąc wcześniej. W listopadzie ubiegłego roku z noclegów skorzystało bowiem 89,6 procent mniej turystów zagranicznych niż w listopadzie 2019 roku. Wyniki badania wykazały, że w listopadzie w obiektach noclegowych zatrzymało się 0,6 miliona turystów, z czego 0,1 miliona stanowili turyści zagraniczni.

"Wprowadzone w listopadzie 2020 r. ograniczenia działalności turystycznych obiektów noclegowych obowiązywały również w grudniu, a dodatkowo od 28 grudnia w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2020 r. uszczegółowiono listę osób, którym obiekty mogą udzielać noclegów" - zwrócili uwagę przedstawiciele GUS.

Jak czytamy w komunikacie, wśród turystów zagranicznych z oferty obiektów noclegowych najchętniej korzystali goście z Ukrainy, którzy stanowili 21,4 procent wszystkich zagranicznych turystów. Z drugiej strony było ich jednak o 73,6 procent mniej niż rok wcześniej. Licznie z noclegów korzystały również osoby z Niemiec - 16,3 procent ogółu.

"Bolesne podsumowanie"

Ekonomiści PKO BP wskazali we wpisie na Twitterze, że liczba turystów w całym 2020 roku spadła o 50 procent względem 2019 roku. Liczba noclegów obniżyła się o 45 procent.

Jak dodali, "początek 2021 nie był lepszy". "Jak wynika z wydatków kartowych klientów @PKOBP (dane obejmują płatności krajowych podróżnych stąd większa skala odbudowy latem niż w noclegach ogółem). Branża z niepokojem czeka na ponowne otwarcie" - czytamy we wpisie.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości