Nawet 30 tysięcy złotych kary za przyjęcie gościa

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Andrusiewicz: nowe restrykcje są po to, żebyśmy nie zakażali się masowo i nie umierali
Andrusiewicz: nowe restrykcje są po to, żebyśmy nie zakażali się masowo i nie umieraliTVN24
wideo 2/10
TVN24Andrusiewicz: nowe restrykcje są po to, żebyśmy nie zakażali się masowo i nie umierali

Za złamanie obostrzeń związanych z koronawirusem grożą dotkliwe kary. - Jeśli chodzi o przedsiębiorców, tu mamy do czynienia z przepisami o ograniczeniu niektórych działalności gospodarczych, kary przewidziane są od 10 do 30 tysięcy złotych - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Według zapowiedzi rządu zaraz po świętach zostaną wprowadzone kolejne restrykcje związane z pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- To są kary, które stosuje się od początku epidemii za złamanie wszystkich zakazów i nakazów, które służą przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa - przypomniał rzecznik GIS.

Bondar podkreślił, że dotyczy to wszystkich zamkniętych branż.

O obowiązywaniu kar za łamanie obostrzeń dla osób indywidualnych przypomniał też w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andruszkiewicz.

- W karach nic się nie zmienia. Nadal działa policja, nadal działa Główny Inspektor Sanitarny, stacje epidemiologiczno-sanitarne. Te kary w przypadku osób indywidualnych to w odniesieniu do policji mandat 500 zł. Kary w przypadku inspekcji sanitarnej do 30 tys. zł – wyliczył.

"Obok inspektorów sanitarnych to policjanci egzekwują przepisy"

Do policyjnych kontroli odniósł się w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

- Pamiętajmy, że cały czas obowiązuje stan epidemii, a obok inspektorów sanitarnych to policjanci egzekwują przepisy, które wprowadzane są z myślą o zahamowaniu transmisji wirusa" - podkreślił.

Wskazał, że funkcjonariusze liczą na odpowiedzialność i duże zdyscyplinowanie ludzi w trakcie świąt i okresu noworocznego. - Jednak pamiętajmy, że policjanci w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów - nieprzestrzegania nakazów, zakazów czy ograniczeń - będą reagować, zwłaszcza jeżeli chodzi o gromadzenie się osób itp. - zaznaczył dodając, że policjanci będą również reagować na zgłoszenia od obywateli.

- Dlatego pamiętajmy o odpowiedzialności i dyscyplinie w tym trudnym czasie. Nie jest naszym celem karanie, ale w przypadku naruszenia przepisów policjanci mogą nałożyć mandat, skierować wniosek o ukaranie do sądu, a inspektor sanitarny może nałożyć karę pieniężna, od 5 do 30 tys. złotych - dodał.

Nowe obostrzenia

Od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia.

Wprowadzone zostaną:

- ograniczenie funkcjonowania hoteli. Będą one dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych czy ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

- ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe,

- zamknięte stoki narciarskie,

- infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,

- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Obostrzenia od 28 grudniaPAP Infografika

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości