Nowe limity dla hoteli i gastronomii. Jak sprawdzić, czy klient jest zaszczepiony?

Autor:
mp
Źródło:
TVN24
Kolejny etap luzowania obostrzeń
Kolejny etap luzowania obostrzeńTVN24
wideo 2/4
TVN24Kolejny etap luzowania obostrzeń

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia - zwiększony został między innymi dopuszczalny limit osób w restauracjach, czy hotelach. Co ważne, do nowych limitów nie są wliczane do niego osoby w pełni zaszczepione. Przepisy stanowią wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się jak zweryfikować czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie.

Od soboty, 26 czerwca, do 31 sierpnia, hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50 proc. obłożenia do 75 proc. Limit ten nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów - maks. 75 proc. obłożenia. Do piątku było to do 50 proc. Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak sprawdzić, czy klient jest zaszczepiony?

- Problemy mamy duże, jeżeli chodzi o weryfikację osób zaszczepionych. Staramy się jednak, by wszystkim dogodzić i przyjmować gości - powiedziała w rozmowie z TVN24 dyrektorka hotelu Villa Baltica w Sopocie Paulina Cebula.

Dodała jednak, że "jest aplikacja mObywatel, która ma nam w tym pomóc, są tam kody QR, które nawiązują do tego, że ktoś został zaszczepiony".

- Interesują nas tylko osoby zaszczepione drugą dawką - powiedziała. Przepisy dotyczące limitów odnoszą się bowiem jedynie do osób w pełnych zaszczepionych. Oceniła, że sprostanie nowym regulacjom i weryfikacja gości "nie jest łatwa".

Eksperci przyznają, że zagadnienie jest bardzo złożone – z jednej strony ustawodawca wprowadza pewne regulacje mające w jego zamierzeniu chronić zdrowie obywateli, z drugiej strony nie można też przejść do porządku dziennego nad przepisami np. RODO

Na Internetowym Koncie Pacjenta osoby w pełni zaszczepienie mogą pobrać specjalne zaświadczenie z kodem QR. Od 21 czerwca w aplikacji mObywatel można pobrać natomiast Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej.

Autor:mp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości