Pakiet antykryzysowy. Ile pieniędzy trafiło do przedsiębiorców?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Mikrofirmy składają wnioski o pożyczkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Mikrofirmy składają wnioski o pożyczki

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów pracy wpłynęło 3 749 109 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach pakietu antykryzysowego - podało Ministerstwo Rozwoju. Do tej pory do przedsiębiorców trafiło ponad 8,27 miliarda złotych.

Najwięcej, bo 1 634 803 to wnioski o zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 roku, a 1 013 750 - dotyczyło pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

MR poinformowało, że 750 602 wnioski dotyczyły świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto 116 593 to wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Europejskiego Funduszu Społecznego; 149 352 - dotyczyły świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych; 59 368 - wnioski złożono o odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat. Niecałe 25 tysięcy wniosków dotyczyło dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy.

Według ministerstwa te dane pokazują, że rozwiązania pomocowe spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw.

Do przedsiębiorców trafiło do tej pory ponad 8,27 miliarda złotych z pakietu antykryzysowego. Jak poinformował resort, z pakietu antykryzysowego przyznano do tej pory między innymi 521 595 mikropożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 2,6 miliarda złotych.

Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano 2,8 miliarda złotych; na świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS - 6,4 miliarda złotych złotych.

Na dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono 583 231 740 złotych, a na zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres marzec-maj 2020 roku - 1,6 miliarda złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane"

MR zaznaczyło, że pakiet koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. "Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - czytamy.

Napisano, że dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 procent do nawet 75 procent, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

"Jesteśmy w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację" - podkreślono.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock