TVN24 Biznes | Z kraju

Ruch w galeriach handlowych przed świętami. "Odpowiedzialne podejście do zakupów"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodowąTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową

Średnia liczba klientów w obiektach handlowych w trzecim tygodniu grudnia była niższa o 29 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych zebranych przez Polską Radę Centrów Handlowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dyrektor generalny PRCH Radosław Knap zwrócił uwagę, że odwiedzalność galerii handlowych była znacznie niższa niż w ubiegłym roku i nie rosła mimo zbliżających się świąt. - Świadczy to o odpowiedzialnym podejściu klientów do zakupów i nieodkładaniu ich na ostatnią chwilę - dodał.

Z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że średni tygodniowy footfall w trzecim tygodniu grudnia (14-20 grudnia) jest o 29 procent niższy w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Podobnie jak tydzień wcześniej (7-13 grudnia).

Jak zaznaczono, odwiedzalność w poszczególne dni tygodnia była wyrównana i wyniosła około 70 procent. Wyjątkiem była sobota, kiedy wynik były niższy o 26 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. 

"Klienci chętnie skorzystali także z możliwości zakupów w dodatkowym dniu weekendu – w niedzielę handlową odwiedzalność wyniosła 68 procent" - dodano w komunikacie.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem, które zrzesza ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług.

Ograniczenia w działalności galerii handlowych

Już od najbliższego poniedziałku wejdą w życie nowe ograniczenia dotyczące m.in. handlu.

"Jesteśmy zaskoczeni decyzją rządu o trzecim lockdownie, który zarówno dla wynajmujących, jak i najemców może skończyć się trudnymi decyzjami dotyczącymi zmniejszania zatrudnienia oraz niemożności spłaty zobowiązań finansowych. Zwłaszcza, że właściciele galerii handlowych od początku pandemii są pozbawieni pomocy w ramach tarcz finansowych. Apelujemy też o pomoc dla branży – zarówno wynajmujących, jak i najemców" - stwierdził Knap.

Zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. Przewidziano jednak kilka wyjątków. W galeriach będą mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług:

- fryzjerskich

- kosmetycznych

- optycznych

- medycznych

- bankowych

- pocztowych

- polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek

- ubezpieczeniowych

- naprawy pojazdów

- myjni samochodowych

- ślusarskich, szewskich, krawieckich

- pralniczych

- oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane będzie również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych. Rozporządzenia do 17 stycznia przedłuża także zakaz prowadzenia sal zabaw w galeriach handlowych.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości