TVN24 Biznes | Z kraju

Firma będzie mogła sprawdzić, czy klient się zaszczepił. Rządowe propozycje zmian w przepisach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, Fakt
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa
Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusaTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik MZ o potencjalnych obostrzeniach w związku z czwartą falą koronawirusa

Rząd szykuje zmiany w przepisach, które pozwolą pracodawcy uzyskać informację o zaszczepieniu nie tylko pracowników, ale również klientów. Obecnie firmy nie mają możliwości sprawdzania, czy klienci zostali zaszczepieni. Nowe prawo ma to im umożliwić - pisze "Fakt".

- W tej chwili projekt przechodzi konsultacje wewnętrzne. Jego istotą, na czym zależy nam najbardziej, jest możliwość weryfikacji zaszczepienia przez pracodawcę - powiedział cytowany przez "Fakt" rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Gazeta podaje, że projekt zakłada, m.in. iż ci, którzy z powodu braku szczepienia zostaną przesunięciu do innej pracy, będą mogli mieć obniżoną pensję. "Jeśli pracodawca nie będzie mógł zaoferować takiemu pracownikowi innego zajęcia, będzie miał prawo wysłać go na bezpłatny urlop" - podaje "Fakt".

Przedsiębiorcy sprawdzą, czy klienci zostali zaszczepieni

"Okazje się jednak, że ci będą mogli sprawdzać nie tylko swoich pracowników, ale także klientów" - podkreśla "Fakt". Gazeta wyjaśnia, że "jeśli wprowadzone zostaną rządowe obostrzenia, firma będzie mogła ich uniknąć, jeśli będzie oferować swoje usługi tylko osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub mającym ważny negatywny wynik testu na koronawirusa".

"W tej chwili firmy nie mają możliwości, by sprawdzać, czy klienci są zaszczepieni. Kiedy wprowadzano limity gości w restauracjach, hotelach czy imprezach masowych, do których nie wlicza się zaszczepionych, przedsiębiorcy już zwracali uwagę na to, że nie mają jak tego sprawdzić. Nowe prawo ma to im umożliwić. Co więcej, uzależnić im nawet prowadzenie działalności - ale pod warunkiem, że wprowadzone zostaną obostrzenia, które ich obejmą" - zaznacza gazeta.

Brak szczepienia - możliwy urlop bezpłatny

"Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny" - czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.

"Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Weryfikacja szczepienia - jaki dokument trzeba będzie okazać?

W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny.

Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, Fakt

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości