TVN24 Biznes | Z kraju

Do 1500 złotych dopłaty do czynszów. Projekt dostał zielone światło

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Bartosz Turek o sytuacji na rynku mieszkaniowym (kwiecień 2020)
Bartosz Turek o sytuacji na rynku mieszkaniowym (kwiecień 2020)TVN24 Biznes
wideo 2/4
TVN24 BiznesBartosz Turek o sytuacji na rynku mieszkaniowym

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach oraz pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami koronawirusa. To niektóre założenia pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, który został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Projekt pakietu mieszkaniowego składa się z 13 ustaw, które maja wspierać rozwój mieszkalnictwa w Polsce. W czwartek został on zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Teraz musi przyjąć go rząd.

ZOBACZ PROJEKT

- Zaproponowany przez nas szeroki pakiet zmian w budownictwie społecznym i komunalnym jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, wywołanej pandemią koronawirusa, zapotrzebowanie to może rosnąć. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania - powiedziała, cytowana w komunikacie, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jej zdaniem nowe rozwiązania dla budownictwa mają być impulsem dla polskiej gospodarki, która musi na nowo przyspieszyć po okresie zamrożenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wyższy dodatek mieszkaniowy

Pakiet mieszkaniowy zakłada wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 - do 1500 złotych miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 procent czynszu. Na ten cel w tym roku ma zostać przeznaczone około 420 milionów złotych.

Zgodnie z projektem dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przyznaje się wyłącznie najemcy, który spełni określone warunki.

Jak czytamy, aby uzyskać dodatek średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku musi być co najmniej o 25 procent niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 roku.

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które rozpoczęły wynajem mieszkania przed dniem 14 marca 2020 roku.

Pakiet mieszkaniowy

Ministerstwo wskazało, że projekt zmian w przepisach zakłada też wyższe granty z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin na budowę mieszkań w TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) z 20 procent kosztów inwestycji do nawet 35 procent. Wyższe dopłaty mają dotyczyć też budowy mieszkań komunalnych - na pokrycie 50 procent kosztów inwestycji. Wprowadzone mają być też zasady finansowania, a nie refinansowania.

Nowe przepisy zakładają też uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w Odnawialne Źródła Energii, termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Pakiet przewiduje ponadto premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat. Obecnie ogólna zasada pozwala uzyskać ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów premię na remont budynku wybudowanego przed 1961 rokiem.

W pakiecie mieszkaniowym przewidziano też, że w przypadku budowy przez TBS mieszkań z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, będzie można zamienić umowę najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

MR wskazało, że projekt przewiduje dopłaty do czynszów w programie "Mieszkanie na start" i szansę dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej. Poinformowano o opcji "stających na nogi", czyli dopłat do czynszu również dla lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorowi. Projektowane przepisy zakładają też finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych.

Według resortu nowe prawo pozwoli też wykorzystać potencjał Krajowego Zasobu Nieruchomości dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. Jak wyjaśniono, KZN będzie mógł wnosić grunty do TBS.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości