TVN24 Biznes | Z kraju

Dworczyk: nie chcemy wprowadzać przymusowych szczepień

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Michał Dworczyk o tym, czy szczepienia będą przymusowe
Michał Dworczyk o tym, czy szczepienia będą przymusoweRMF FM
wideo 2/9
RMF FMMichał Dworczyk o tym, czy szczepienia będą przymusowe

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek, że rząd nie chce wprowadzać przymusowych szczepień przeciwko COVID-19. Podkreślił, że prawie 60 procent dorosłych Polaków jest już zaszczepionych, a wśród osób powyżej 70. roku życia odsetek ten wynosi blisko 80 procent. Jak przyznał, liczby te nie są jednak satysfakcjonujące.

Dworczyk pytany podczas internetowej części rozmowy w radiu RMF FM o akcję szczepień zauważył, że "dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni i nie są przekonani do szczepień". - Tego rodzaju postawy społeczne nie zmieniają się w tydzień, miesiąc czy w kwartał. Tu potrzebna jest długotrwała akcja edukacyjna - zauważył minister.

Dworczyk: nie będzie przymusowych szczepień

Jak dodał, prawie 60 proc. dorosłych Polaków jest już zaszczepionych, a wśród osób powyżej 70. roku życia odsetek ten wynosi blisko 80 proc. Zaznaczył jednak, że jest to niewystarczające.

- Nie mamy co się oszukiwać, że nagle wymyślimy kolejną akcję promocyjną, bo akcji promocyjno-informacyjnych było już bardzo dużo i wszelkie możliwe sposoby, wykorzystywane też w innych krajach, były wykorzystane, że tu coś się zmieni - mówił szef KPRM.

- Są tylko dwie możliwości - jedna to jest długofalowa akcja edukacyjna, ale tu nie będzie szybkich efektów. Jeśli ktoś chciałby szybki efekt, to są przymusowe szczepienia. My nie chcemy wprowadzać przymusowych szczepień - zapewnił Dworczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia w Polsce

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,8 mln osób – wynika z danych na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 36 mln 335 tys. 572. W pełni zaszczepiono 18 mln 821 tys. 84 osoby.

Łącznie do Polski dostarczono 53 mln 910 tys. 230 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 38 mln 488 tys. 580 z nich.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek. Zgłoszono 14 862 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.

Preparatami firm AstraZeneca i Johnson & Johnson szczepieni są tylko dorośli. Preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderny, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości