500 złotych za wypełnienie ankiety o szczepieniach. Nowe oszustwo

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/5
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi ankietami o szczepieniach przeciw COVID-19. "Przestępcy obiecują 500 złotych za każdorazowe wypełnienie ankiety" - wskazano. Zamiast otrzymania kilkuset złotych można stracić oszczędności.

Oszuści nie ustają w swoich działaniach i próbują wykorzystać trwającą epidemię COVID-19. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią, w której cyberprzestępcy oferują pieniądze za wypełnienie ankiety o szczepieniach przeciw COVID-19.

"Ostrzegamy przed fałszywymi ankietami o szczepieniach na COVID-19! Przestępcy obiecują 500 zł za każdorazowe wypełnienie ankiety. Niestety, na końcu formularza zostajemy przeniesieni do znanej nam witryny wyłudzającej dane do kart płatniczych" - czytamy we wpisie CSIRT KNF na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ankieta o szczepieniach na COVID-19. Ostrzeżenie

Do wpisu dołączono również zrzuty ekranu, na których widnieją treści ze strony przygotowanej przez oszustów. "Zapraszamy do wzięcia udziału w małej ankiecie. Został stworzony wyłącznie w celu poprawy jakości obsługi. Zależy nam, abyśmy poznali Twoją opinię na temat świadczonych usług. Za przejazd otrzymasz na kartę płatniczą 500 zł" - czytamy na stronie cyberprzestępców (pisownia oryginalna).

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF zwrócił uwagę, że "oszuści nie pierwszy już raz próbują wyłudzać środki finansowe pod pretekstem COVID-19". "We wcześniejszych kampaniach obiecywali odszkodowania a teraz przygotowali fałszywą ankietę odnośnie szczepień. Wprowadzenie danych na takich stronach może skończyć się kradzieżą środków" - napisał.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości