Z kraju

Sprzedaż maseczek w internecie. Jest decyzja premiera

Z kraju

Premier Morawiecki o przedłużeniu ograniczeń handlowychtvn24
wideo 2/3

Maseczki, żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji wracają do sprzedaży na Allegro i OLX. Premier Mateusz Morawiecki uchylił zakaz, który wprowadzono miesiąc temu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

11 marca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o nałożeniu zakazów na popularne platformy sprzedaży internetowej. Zwrócono wówczas uwagę, że wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Jak zaznaczono, wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia, dlatego premier zdecydował ukrócić ten proceder.

Premier nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia: zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych; zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów; wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach. Takie możliwości dała premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa.

Teraz szef rządu postanowił jednak uchylić decyzję o zakazie.

Allegro i OLX bez zakazu

Poinformował o tym na swojej stronie serwis OLX. Platforma zwróciła uwagę, że od 16 kwietnia wejdzie w życie przepis nakazujący obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych. Ponadto od 2 kwietnia obowiązuje konieczność robienia zakupów w rękawiczkach ochronnych.

"Wychodząc naprzeciw nowym zaleceniom polskiego rządu, a także w trosce o naszych użytkowników, tuż po ogłoszeniu nowych obostrzeń wystąpiliśmy z wnioskiem o uchylenie decyzji premiera o zakazie umieszczania ogłoszeń, których przedmiotem są środki ochrony osobistej" - powiedział, cytowany, Michał Malewski z serwisu OLX.

Zniesienie zakazu potwierdził również serwis Allegro. "Zgodnie z nową decyzją Prezesa Rady Ministrów, usunęliśmy z Regulaminu Allegro zakaz sprzedaży niektórych produktów higienicznych i wyrobów medycznych oraz zakaz wznawiania ofert produktów wymienionych w wykazie" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Allegro.

Jednocześnie przedstawiciele serwisu proszą, aby "nie zawyżać cen oferowanych produktów, ponieważ oferty z cenami znacznie przekraczającymi wartość rynkową nadal mogą być usuwane".

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości