Kwarantanna graniczna do kiedy? Minister zdrowia wyjaśnia

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski o kwarantannie granicznej
Niedzielski o kwarantannie granicznejTVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski o kwarantannie granicznej

W zależności od poziomu wyszczepienia w kraju będziemy mogli sobie pozwalać na różne luzowania reżimu, ale w najbliższym czasie nie przewidujemy takiego luzowania - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W ten sposób odniósł do pytania o ostatnie zmiany w kwarantannie granicznej dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny granicznej. Od czwartku przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są objęci 10-dniową kwarantanną.

- Jeżeli chodzi o kwestię kwarantanny dla krajów spoza strefy Schengen, to tutaj mamy takie rozwiązanie, że ta standardowa kwarantanna jest 10-dniowa, a po siedmiu dniach jest możliwość zwolnienia się z tej kwarantanny po wykonaniu testu. To rozwiązanie jest związane z mutacjami, które się rozprzestrzeniają. Chcemy uszczelnić w tym sensie epidemicznym granice Polski, żeby bezpiecznie spędzić wakacje, bezpiecznie przejść przez ten okres letni - wyjaśnił szef MZ.

Do tej pory podróżni spoza Schengen i EOG mogli być z zwolnieni z kwarantanny na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- W zależności od poziomu wyszczepienia w kraju, bo on jest w tej chwili takim głównym parametrem mówiącym o odporności populacyjnej, będziemy mogli sobie pozwalać na różne luzowania reżimu, ale w najbliższym czasie nie przewidujemy takiego luzowania - powiedział Niedzielski.

PAP/Maciej Zieliński

Wyjątki

Są wyjątki. Kwarantanna nie będzie obowiązywała osób w pełni zaszczepionych preparatami dopuszczonymi w UE oraz dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wyjątek dotyczy także cudzoziemców, którzy podróżują przez Polskę tranzytem drogą lotniczą. Osoby takie - po przylocie do Polski - mogą przebywać na terytorium kraju nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski, licząc od momentu przylotu na jej terytorium.

Z kolei podróżni, którzy przybywają do Polski ze strefy Schengen, nadal podlegać będą kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Nie może on być jednak wykonany wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Mogą też wykonać test na miejscu w Polsce w ciągu 48 godzin od wjazdu. Negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny.

Centrum Informacyjne Rządu podało w czwartek, że do tej pory w Polsce wykonano 27 467 853 szczepienia. W pełni zaszczepione są 11 934 134 osoby.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości