Pomoc dla branży turystycznej. Sprzedaż spadnie o 70 procent

Z kraju

Premier: pakiet antykryzysowy to plan na kilka najbliższych miesięcy TVP
wideo 2/5

Spadki sprzedaży w branży turystycznej w Polsce sięgają 60-70 procent. W związku z tym Ministerstwo Finansów wprowadza niższe ubezpieczenie firm turystycznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Resort finansów zaprezentował projekt rozporządzenia dotyczącego minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych. Chodzi o działalność wykonywaną przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Minimalna suma ubezpieczenia

W uzasadnieniu do projektu MF pisze, że "w czasie pandemii koronawirusa przychody branży turystycznej spadną w znacznym stopniu".

"W szczególności spadki przychodów dotkną organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Na obecną sytuację finansową przedsiębiorców turystycznych znacznie wpłynie także rozporządzenie Rady Ministrów 
z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym" - czytamy.

"Umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych są obecnie zawierane przez przedsiębiorców turystycznych na rok obrotowy 2020. Obecnie odnotowany jest spadek sprzedaży w branży turystycznej na poziomie 60-70 proc., co w wymierny sposób wpłynie na obniżenie przychodów przedsiębiorców" - napisano dalej w uzasadnieniu.

Jak czytamy dalej, w związku z trudną sytuacją branży turystycznej "uzasadnione jest ograniczenie, mniej więcej, o taki zakres procentowy sposobu obliczania i określania rocznego przychodu przedsiębiorców turystycznych, który stanowi podstawę do obliczenia minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych".

MF podało, że nowela ma na celu wprowadzenie regulacji, które umożliwią odniesienie deklarowanego rocznego przychodu (służącego ustaleniu minimalnej sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych) do aktualnie odnotowywanych strat finansowych przedsiębiorców.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor: kris / Źródło: PAP

Raporty: