Co z otwarciem sklepów meblowych? Cztery warunki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Gowin: będę rekomendował otwarcie sklepów meblowych jak najszybciejTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin: będę rekomendował otwarcie sklepów meblowych jak najszybciej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zarekomendować rządowi jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych. Warunkiem otwarcia miałoby być wprowadzenie czterech dodatkowych restrykcji sanitarnych, na przykład zmniejszenie liczby klientów w placówce - przekazała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Ostateczne decyzje ma podjąć Rada Ministrów w związku z tym, że konieczna jest nowelizacja rozporządzenia epidemicznego.

Wnioski po spotkaniu z branżą

Wiceminister zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu resort zorganizuje spotkanie, m.in. z producentami mebli, które będzie służyło wypracowaniu pakietu prorozwojowego, wspierającego działania eksportowe, dla tej branży na kolejne miesiące.

Wiceszefowa MRPiT wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem uczestniczyła w poniedziałek w wideospotkaniu z przedstawicielami branży meblarskiej. - Brały w nim udział duże firmy, ale także przedstawiciele średnich i małych - podkreśliła Semeniuk.

Jak wskazała, podczas spotkania zaproponowano przywrócenie działalności sklepów meblowych pod warunkiem wprowadzenia czterech dodatkowych restrykcji sanitarnych do protokołów bezpieczeństwa, wypracowanych z branżą wiosną. Chodzi, jak powiedziała wiceminister, o "zmniejszenie liczby klientów przebywających w sklepie - z 1 osoby na 15 m kw. (obecny limit dla wszystkich sklepów powyżej 100 m kw. - red.) na 1 osobę na 20 m kw.; cogodzinną dezynfekcję strategicznych miejsc w sklepie; osobę kontrolującą wchodzących do sklepu przestrzegania zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka; dodatkowe dwa stanowiska do dezynfekcji rąk na każde 500 m kw. powierzchni sklepu".

Według Semeniuk propozycje te zostały przyjęte przez wszystkich przedstawicieli branży uczestniczących w poniedziałkowym spotkaniu.

"Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję"

Wiceminister dodała, że wicepremier Gowin będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, o tym, by jak najszybciej otworzyć sklepy meblowe z dodatkowymi obostrzeniami. Wiceszefowa MRPiT wskazała, że otwarcie sklepów będzie wymagało nowelizacji piątkowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Opublikowane w piątek wieczorem rozporządzenie - inaczej niż przewidywał projekt - nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych od 7 listopada ograniczeń w galeriach handlowych. Z tego względu niektóre firmy zajmujące się sprzedażą mebli poinformowały, że ich punkty stacjonarne od soboty są tymczasowo zamknięte. Jednocześnie zachęciły klientów do zakupów online lub składania zamówień przez telefon.

Jak zaznaczyła wiceszefowa MRPiT prace i konsultacje nad projektem rozporządzenia trwały do ostatnich godzin. - Od samego początku MRPiT rekomendowało, aby branża meblarska była otwarta. W drodze konsultacji z podmiotami takimi, jak Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny czy epidemiolodzy, zdecydowano jednak, że na liście placówek, które zostaną zamknięte, ostatecznie znalazły się też sklepy meblowe - powiedziała.

Zdaniem Semeniuk wydaje się, że po wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń "możemy pozwolić na otwarcie sklepów meblowych". - Ale to Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - podkreśliła.

Obostrzenia

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta od 7 do 29 listopada. Otwarte w nich są niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzono czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: