Specustawa w sprawie koronawirusa a prawo pracy. Co się zmieni?

Z kraju

Koronawirus a urlop. Czy pracodawca może pytać nas, gdzie się wybieramy?tvn24bis
wideo 2/6

Tak zwana specustawa, czyli ustawa wprowadzająca szczególne rozwiązania w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wprowadza zmiany w zakresie uprawnień pracowników i pracodawców. Chodzi o możliwość nakazania pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie oraz dodatkowe dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę w Nysie w województwie opolskim, że podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w niedzielę. Nowe przepisy wprowadzają zmiany między innymi w zakresie relacji pracownik-pracodawca.

Koronawirus a prawo pracy

Obecnie, jak wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, ale nie może jej narzucać i w ten sposób izolować pracownika, uznając, że może on stanowić zagrożenie dla pozostałych osób w zakładzie pracy.

PRZECZYTAJ WYJAŚNIENIA PIP

Specustawa zakłada natomiast w art. 3, że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, "może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)".

Dodatkowo nowe przepisy dają zatrudnionym dodatkowe uprawnienia związane z opieką nad dziećmi do lat 8, "w sytuacji gdy z powodu koronawirusa zamknięta zostanie szkoła, przedszkole, żłobek lub klub dziecięcy".

W art. 4 ustawa wprowadza bowiem rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Eksperci firmy doradczej Deloitte, którzy wzięli pod lupę nowe regulacje, zwrócili uwagę, że "istotne jest, że dodatkowy zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego (60 dni), mającego zastosowanie w przypadku 'zwykłego' nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które nie ma związku z obecną sytuacją i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa".

L4 przez telefon

W tym tygodniu minister rodziny Marlena Maląg oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski sygnalizowali, że po wejściu w życie specustawy, ma zostać podpisane rozporządzenie szczegółowo regulujące udzielanie zwolnień lekarskich przez telefoniczną konsultację z lekarzem. Ze słów ministrów wynikało, że obecnie jest to już możliwe, ale na podstawie wspólnej interpretacji ministerstwa zdrowia, ZUS i ministerstwa rodziny.

Na ten temat podczas czwartkowego wspólnego posiedzenia senackich komisji zdrowia i ustawodawczej mówił także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazywał, że trzeba zadzwonić do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad lekarski i na jego podstawie podejmie decyzję o wystawieniu zwolnienia.

- Pacjent przedstawia dane osobowe. Mówi, czy miał kontakt z osobą chorą, zarażoną koronawirusem, jakie miał pomiary temperatury – tłumaczył wiceminister.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock