TVN24 Biznes | Z kraju

Wakacje z "zielonym paszportem". Wiceminister o możliwym terminie uruchomienia systemu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski o certyfikacie szczepienia: jest potrzeba takiego standardowego dokumentu TVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski o certyfikacie szczepienia: jest potrzeba takiego standardowego dokumentu

Niewykluczone, że w połowie czerwca będzie gotowy, a po 21 czerwca uruchomiony system związany z tak zwanym zielonym certyfikatem umożliwiającym podróżowanie po krajach Unii Europejskiej, do którego przystąpi także Polska – powiedział w piątek wiceszef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister stwierdził, że to ważne rozwiązanie nie tylko dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać za granicę, ale też dla dużej części polskiej branży turystycznej poszkodowanej przez pandemię.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw Unii Europejskiej, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu – wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej.

- Dzisiejsze spotkanie ministrów do spraw turystyki Unii Europejskiej poświęcone było dyskusjom nad strategią rozwoju turystyki na lata 2030-2050 w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym – powiedział. Dodał, że pojawiły się ważne wątki związane z bieżącymi problemami, przed którymi stoi turystyka w UE. - Chodzi o tak zwany cyfrowy, zielony certyfikat – dokument ułatwiający podróżowanie: fakt zaszczepienia przeciw COVID, przebycia choroby, a także posiadania aktualnego testu – wskazał.

"Kwestia przetrwania"

Odnosząc się do swojego piątkowego wystąpienia na forum UE, powiedział: - Podobnie jak kilku innych unijnych ministrów, mocno podkreśliłem ważność kontynuowania i szybkiego procedowania zielonego certyfikatu. Dodał, że są już procedury techniczne testowane w kilku krajach.

Według Guta-Mostowego dla krajów żyjących z turystyki, jak Grecja, Chorwacja, ale też dla Polski byłoby to istotne rozwiązanie dla turystów zagranicznych chcących odwiedzić nasz kraj.

To także ważne rozwiązanie dla dużej części polskiej branży turystycznej poszkodowanej przez pandemię. Zdaniem wiceministra uruchomienie paszportów to "kwestia przetrwania dla tych regionów, gdzie turystyka zagraniczna miała duże znaczenie, czy też w takich miastach jak np. Kraków, Wrocław, Gdańsk, gdzie turystyka opiera się w znacznej mierze na gościach zagranicznych".

Jak powiedział Gut-Mostowy, według roboczych ustaleń na poziomie europejskim, "w połowie czerwca miałby być gotowy pod względem technologicznym cały system związany z certyfikatami we wszystkich krajach UE, tak aby 21 czerwca można byłoby go uruchomić".

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock