Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski: chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnegoTVN24
wideo 2/8
Niedzielski: chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego,

Od soboty w kraju obowiązują nowe obostrzenia, które zawarto w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw w piątek późnym wieczorem. W życie wszedł między innymi obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką. Zamknięte zostały hotele, galerie handlowe i baseny w województwie warmińsko-mazurskim oraz wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdzających do Polski z terytorium Czech i Słowacji.

W piątek około godziny 20 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Weszło w życie o północy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Maseczki zamiast przyłbic

Rozporządzenie wprowadziło od soboty w całym kraju obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczką, a nie przyłbicą lub częścią odzieży. Dokument nie doprecyzowuje, jakiego rodzaju ma być maseczka.

Czytaj także: "Im lepsza, tym lepiej chroni". Rodzaje maseczek i poziom ochrony przed wirusem

Ponadto dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. W regionie tym wprowadza się dodatkowe restrykcje. Zakładają one: zamknięcie kasyn stacjonarnych, basenów, kin, teatrów, muzeów oraz galerii handlowych, poza sklepami spożywczymi, z chemią, aptek, fryzjerów czy pralni. Ponadto wprowadzony zostaje zakaz prowadzenia usług hotelarskich, z wyjątkami dotyczącymi między innymi lekarzy, wojskowych, dyplomatów itp.

Z rozporządzenia wynika, że do 14 marca 2021 r. w województwie warmińsko-mazurskim w przypadku sportu zawodowego dopuszczalne jest organizowanie współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego, ale bez udziału publiczności. Wskazano, że zapewniony powinien być dostęp do środków dezynfekcji rąk, dezynfekcja sprzętu sportowego oraz "15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami".

Rehabilitacja i kwarantanna

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni.

W sobotę wszedł w życie również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Są z niej zwolnione osoby, które są już zaszczepione dwiema dawkami szczepionki na COVID-19, posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa (z 48 godzin) lub są pracownikami transgranicznymi, uczniami czy opiekunami uczniów, którzy naukę pobierają za granicą. Są również wyjątki obejmujące m.in. żołnierzy czy dyplomatów.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. ZOBACZ RAPORT TVN24 >>>

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: