"Fake news!". Kolejne oszustwo na koronawirusa

Z kraju


Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych smsów dotyczących wsparcia żywieniowego, to fake news – podkreśla w niedzielę resort, prosząc by nie wchodzić na stronę internetową podaną w wiadomości tekstowej.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował między innymi o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Oszustwa na koronawirusa

Nadzwyczajną sytuację próbują wykorzystać oszuści. Przed SMS-ami z fałszywą informacją ostrzega Ministerstwo Zdrowia.

"Fake news! Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych smsów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa. Prosimy nie wchodzić na podaną stronę internetową w smsie" – czytamy we wpisie na Twitterze MZ.

Ostrzeżenie opublikowało również między innymi PKO BP. Największy bank Polski w piątkowym komunikacie wskazał, że oszuści wysyłają SMS-y o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP. "Prosimy nie klikać w link i skasować wiadomość" - podkreślono. Przed oszustwem ostrzega również BNP Paribas.

W tym tygodniu policjanci opublikowali ostrzeżenie przed oszustami, którzy wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa.

"Oferują je w internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

"Nie dajmy się oszukać i o każdym takim przypadku informujmy Policję" - dodali funkcjonariusze.

Robert Kośla z Ministerstwa Cyfryzacji poinformował w niedzielę na Twitterze, że MC, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK wraz z operatorami telekomunikacyjnymi pracują nad ograniczeniem ataków SMS-owych wykorzystujących epidemię koronawirusa do prób wyłudzenia pieniędzy.

:

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock