TVN24 Biznes | Z kraju

Pracę może stracić ponad połowa zatrudnionych. "Branża na skraju wyczerpania"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Blisko dwie piąte osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę w tym roku - wynika z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Jak wskazano, bez pilnej rządowej pomocy redukcja już wkrótce może objąć ponad połowę zatrudnionych w hotelach przed pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Izba przeprowadziła badanie online wśród swoich członków w dniach 13-16 listopada tego roku. Udział w badaniu wzięło 270 hoteli, co stanowi 10 procent wszystkich placówek tego typu w Polsce. Badanie nie uwzględnia pracowników, którzy zwolnili się z własnej inicjatywy.

Zwolnienia w hotelarstwie

"Ze względu na dramatyczną sytuację ekonomiczną spowodowaną pandemią koronawirusa, od początku roku do końca października br. zlikwidowano w hotelach 38 proc. miejsc pracy świadczonej w różnych formach od umowy o pracę po umowy cywilnoprawne, w tym samozatrudnienie" - podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Jak poinformował prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, biorące w badaniu udział hotele wskazały, że w przypadku braku wsparcia i perspektywy przetrwania obecnego ograniczenia działalności, kolejne 16 procent miejsc pracy zostanie zlikwidowanych do końca roku. - Oznacza to, że redukcja może przekroczyć połowę (54 procent) zatrudnionych w hotelach przed pandemią - zaznaczył.

Według Izby w skali całego rynku hotelowego, który liczy 2700 hoteli, oznaczałoby to utratę pracy w tym roku przez około 40 tysięcy osób. Natomiast w skali wszystkich zarejestrowanych obiektów noclegowych (ok. 13 tys.) redukcja zatrudnienia może sięgnąć nawet 110 tysięcy miejsc pracy. A w ślad za ograniczeniem działalności hoteli i likwidacją miejsc w branży podążają też firmy współpracujące, dostawcy towarów i usług dla hoteli - zaznaczono.

W ocenie szefa IGHP, powyższe dane wskazują na dalece niewystarczającą dotychczasową pomoc finansową państwa.

- Wprowadzane od wiosny tak zwane tarcze i rozwiązania pomocowe okazały się zbyt słabe dla branży hotelarskiej, która jest już na skraju wyczerpania. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli pomoc nie nadejdzie, zagrożone jest kolejne 44 tysięcy miejsc pracy, a osoby zwolnione zasilą szeregi bezrobotnych - wyjaśnił Węgłowski.

Ograniczona działalność hoteli

Od 7 listopada została ograniczona działalność hoteli. Obiekty są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. Ograniczenie ma obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

W hotelach nie mogą działać kluby i dyskoteki oraz miejsca udostępnione do tańczenia.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości