TVN24 Biznes | Z kraju

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dłużej. Jest termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki: wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak dotychczas
Morawiecki: wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak dotychczasTVN24
wideo 2/3
TVN24Morawiecki: wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak dotychczas

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany w kolejnych tygodniach - wynika z założeń do projektu Rady Ministrów, które opublikowano w środę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę, że szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia. - Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (...) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - mówił szef rządu.

W związku z tym rząd planuje przedłużenie wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W środę na rządowych stronach opublikowano założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 25 dni, od 30 listopada do 24 grudnia br. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Z dodatkowego zasiłku może skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek przysługuje również w razie braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19, a także gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie liczby podopiecznych.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie należy przekazać swojemu płatnikowi składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. "Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy" - wskazał ZUS.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Co ważne, bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Wysokość zasiłku

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości