Nie wszystkie hotele otworzyły się po "odmrożeniu".

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Szulc: taniej może nawet będzie nie otwierać obiektu
Szulc: taniej może nawet będzie nie otwierać obiektu
wideo 2/6
Szulc: taniej może nawet będzie nie otwierać obiektu

Mimo "odmrożenia" ograniczeń dotyczących obiektów noclegowych cześć z hoteli nie otworzyła się w maju - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Według opublikowanych w poniedziałek danych GUS w maju, w turystycznych obiektach noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych, udzielono 980,2 tys. noclegów, tj. o 87,6 proc. mniej niż przed rokiem. W tym czasie turyści zagraniczni skorzystali z 112,9 tys. noclegów, z kolei turyści krajowi z 867,3 tys. i było to odpowiednio o 93,2 proc. i o 86,1 proc. mniej niż w maju 2019 r.

"Z przeprowadzonego rozpoznania wynika, że część obiektów noclegowych nie podjęła jednak w maju działalności i planuje rozpocząć przyjmowanie turystów dopiero w kolejnych miesiącach br." - zastrzegł Urząd.

GUS dodał, że w kwietniu br. w obiektach noclegowych zatrzymało się 86,4 tys. turystów i było to prawie 2,4 mln osób mniej niż w kwietniu 2019 r.

Według szacunków, w maju z bazy noclegowej skorzystało blisko 391,5 tys. turystów w tym 21,2 tys. z zagranicy. "W porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. , liczba turystów ogółem była nadal znacznie niższa - o 88,1 proc., przy czym liczba turystów zagranicznych zmniejszyła się o 96,9 proc., a gości krajowych o 85,8 proc." - wykazano.

Spadek we wszystkich województwach

W kwietnu 2020 "w ogólnej liczbie turystów korzystających z noclegów turyści krajowi (74,6 tys.) stanowili 86,3 proc. i w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. było ich mniej o 96,1 proc. Liczba turystów zagranicznych (11,8 tys.) w obiektach noclegowych w kwietniu br. zmniejszyła się o 97,9 proc." - poinformował Urząd. Mniejsza liczba turystów w m.in. hotelach wynikała z wprowadzonych obostrzeń w związku z koronawirusem, które dla branży noclegowej zostały wprowadzone od 1 kwietnia br. GUS wyjaśnił, że spadek liczby turystów korzystających z bazy hotelowej odnotowano we wszystkich województwach. Jak poinformowano, w kwietniu największe spadki dotyczyły Małopolski (spadek o 99,1 proc.), a najmniejsze Podlasia (93,5 proc.) oraz województwa opolskiego (93,6 proc.). Urząd dodał, że najmniej turystów skorzystało z bazy noclegowej w województwach świętokrzyskim (1,7 tys.) oraz warmińsko-mazurskim (1,9 tys.) - to spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. odpowiednio 96,2 proc. i 97,6 proc.

GUS poinformował ponadto, że w turystycznych obiektach noclegowych w kwietniu br. udzielono 326,2 tys. noclegów - o 94,5 proc. mniej niż w kwietniu 2019 r. (o 6 mln). W przypadku osób z zagranicy było to 83,7 tys. noclegów, o 94,1 proc. mniej niż rok temu (spadek o 1,4 mln).

W maju natomiast, według wstępnych szacunków spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w małopolskim (o 92,6%). Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie pomorskim(o 83,7%).

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości