Podróże po Europie z ograniczeniami. Jakie utrudnienia czekają Polaków?

Źródło:
PAP
Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do Niemiec
Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do NiemiecTVN24
wideo 2/6
Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do NiemiecTVN24

Wiele krajów europejskich przywróciło ograniczenia w przekraczaniu granic dla osób podróżujących z naszego kraju. Udając się między innymi do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, Polacy muszą przejść kwarantannę. Do Grecji czy Słowacji wjedziemy tylko z ważnym testem wykluczającym infekcję SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wielka Brytania

Polacy przybywający do Wielkiej Brytanii muszą się poddać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Z tego ograniczenia zwolnieni są m.in. wykonujący swoją pracę zawodowi kierowcy, osoby przebywające na terytorium tego państwa tranzytem czy sezonowi pracownicy rolni mający zapewnione zajęcie na konkretnej farmie. Wszyscy podróżni przed przybyciem do Wielkiej Brytanii muszą wypełnić formularz lokalizacyjny.

Irlandia

Podobne przepisy obowiązują w Irlandii, ale dwutygodniowa samoizolacja nie jest obowiązkowa, tylko zalecana. Przed wjazdem również trzeba wypełnić online dokument lokalizacyjny.

Holandia

Osoby przyjeżdżające z Polski do Holandii powinny poddać się 10-dniowej samoizolacji, nawet jeżeli nie wykazują niepokojących objawów lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pasażerowie przybywający do tego kraju drogą lotniczą muszą wypełnić dostępny w internecie formularz dotyczący stanu zdrowia.

Belgia

Podobny dokument muszą wypełnić podróżni udający się do Belgii. Dotyczy to także osób wjeżdżających do tego państwa drogą lądową, chyba że będą przebywać w Belgii krócej niż 48 godzin. Według metodologii stosowanej przez władze belgijskie cała Polska znajduje się w czerwonej strefie epidemicznej. Podróżni przybywający z tego obszaru powinni poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz obowiązkowym badaniom na obecność koronawirusa. Każda osoba zgłaszająca formularz dostaje wiadomość z instrukcjami dotyczącymi ewentualnej izolacji i testów.

Niemcy

Niemcy uznają całe terytorium Polski za strefę podwyższonego ryzyka, z której przyjazd może wiązać się z koniecznością odbycia kwarantanny. Konkretne przepisy ustalają jednak władze krajów związkowych. Dwutygodniową samoizolację muszą przechodzić osoby przybywające z Polski do m.in. Berlina, Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji.

Można być z niej zwolnionym po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie można bezpłatnie wykonać po przybyciu do Niemiec, np. na lotnisku czy dworcu. Pod koniec października minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że w listopadzie Niemcy wprowadzą system internetowej rejestracji przyjezdnych z krajów ryzyka. Na razie osoby przylatujące z takich terenów, w tym z Polski, muszą wypełniać papierowe formularze.

Częściowy lockdown w Niemczech
Częściowy lockdown w NiemczechTVN24

Luksemburg

Obywatele polscy mogą bez większych przeszkód podróżować do Luksemburga.

Francja

Otwarte dla Polaków pozostają granice Francji, przy wjeździe do tego państwa trzeba jednak wypełnić oświadczenie o braku symptomów związanych z koronawirusem. Polskie MSZ informuje, że na pokłady samolotów wykonujących bezpośrednie loty z Francji do Polski wpuszczani są tylko pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Hiszpania

Formularz sanitarny muszą wypełnić wszyscy przybywający do Hiszpanii. Na lotniskach dodatkowo trzeba poddać się kontroli stanu zdrowia obejmującej m.in. mierzenie temperatury.

Portugalia

Obywatele państw Unii Europejskiej mogą też bez przeszkód podróżować do Portugalii. Dodatkowe restrykcje obowiązują jednak osoby udające się na Maderę i Azory. Podróżni lecący na to pierwsze terytorium muszą przed wylotem przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Udających się na Azory obowiązuje ta sama procedura, ale test mogą wykonać także po przylocie na archipelag i oczekiwać w izolacji na jego wynik.

Włochy

Deklarację dotyczącą stanu zdrowia i ostatnich podróży trzeba również obowiązkowo składać przy wjeździe na terytorium Włoch.

Grecja

Ponieważ Polska została zakwalifikowana jako obszar podwyższonego ryzyka także przez władze Grecji, przy wjeździe do tego kraju musimy przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR. Badanie powinno być przeprowadzone przez certyfikowane przez polskie władze laboratorium najpóźniej na 72 godziny przed wjazdem, a dokument je potwierdzający powinien być sporządzony w języku angielskim. Także przy wjeździe do Grecji podróżni są zobowiązani do wypełnienia internetowego formularza podróży.

Malta

Deklarację o stanie zdrowia i dokument lokalizacyjny trzeba również wypełnić przy przylocie na Maltę.

Słowenia

Polacy przyjeżdżający do Słowenii muszą przedłożyć wynik badania potwierdzający brak infekcji SARS-CoV-2 lub poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Węgry

Wjazd na Węgry, również dla obywateli państw UE, jest zasadniczo zabroniony. Można jednak ubiegać się o pozwolenie na wjazd, jeżeli przedstawi się odpowiednie uzasadnienie. Nie jest nim jednak wyjazd turystyczny. Osoby uprawnione do wjazdu na Węgry muszą się również poddać 10-dniowej samoizolacji.

Austria

Polska uznawana jest przez Austrię za kraj bezpieczny epidemicznie, dlatego jej obywatele mogą swobodnie podróżować do tego kraju pod warunkiem, że przez ostatnie 10 dni nie przebywali na obszarach podwyższonego ryzyka, za które uznawane są m.in. niektóre regiony Czech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Czechy

W celach turystycznych praktycznie nie można pojechać do Czech. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym kraju zamknięto wszystkie hotele i inne miejsca noclegowe dla turystów oraz ograniczono swobodę przemieszczania się. Nie zostały jednak przywrócone kontrole graniczne, przy wjeździe na terytorium Czech nie trzeba przedstawiać testów ani odbywać samoizolacji po wjeździe, a po kraju można się poruszać, gdy wymagają tego obowiązki zawodowe. Oznacza to, że do tego kraju z Polski swobodnie mogą przyjeżdżać pracownicy transgraniczni.

Słowacja

Osoby z Polski wjeżdżające na terytorium Słowacji muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu PCR nie starszym niż sprzed 72 godzin. Dotyczy to także przejeżdżających przez to państwo tranzytem.

Litwa

Dziesięciodniową kwarantannę muszą przebyć Polacy przyjeżdżający na Litwę. Można być z niej zwolnionym po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego najpóźniej 48 godzin przed wjazdem do tego państwa. Izolacji nie muszą poddawać się także pracownicy sektora transportu, osoby podróżujące z ważnych przyczyn rodzinnych bądź biznesowych oraz podróżni tranzytowi.

Unia Europejska uruchomiła stronę internetową reopen.europa.eu, na której publikowane są aktualne ograniczenia w podróżowaniu po krajach Wspólnoty. Informacje na ten temat można też znaleźć na stronach polskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Polskie władze apelują o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Dokładny opis wszystkich przedstawionych ogólnie ograniczeń oraz obowiązujące od nich wyjątki można też znaleźć na stronach administracji poszczególnych państw europejskich.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Te kwoty robią ogromne wrażenie - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 Radomirem Witem, posłanka Polski 2050 Żaneta Cwalina - Śliwowska odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka powiedział w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel.

Zarząd Orlenu latał za setki tysięcy złotych prywatnymi samolotami. "To jest Bizancjum"

Zarząd Orlenu latał za setki tysięcy złotych prywatnymi samolotami. "To jest Bizancjum"

Źródło:
TVN24, PAP

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP