TVN24 Biznes | Z kraju

Miliony za odwołane wycieczki. Procedura dotyczyła nawet "kilkuset tysięcy podróżnych"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Andrusiewicz: w tym tygodniu decyzje dotyczące luzowania obostrzeń
Andrusiewicz: w tym tygodniu decyzje dotyczące luzowania obostrzeń
wideo 2/10
Andrusiewicz: w tym tygodniu decyzje dotyczące luzowania obostrzeń

Turyści, których wycieczki zostały odwołanie z powodu pandemii, otrzymali już zwroty w wysokości ponad 200 milionów złotych, czyli około 80 procent kwoty do wypłaty. W najbliższych tygodniach ma zostać wypłacone pozostałe 20 procent - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pieniądze są wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów.

Nawet "kilkaset tysięcy podróżnych"

Jak podał UFG, do 31 grudnia 2020 r. organizatorzy imprez turystycznych złożyli ponad 90 tys. wniosków w sprawie podróżnych, z którymi zawarli umowy o udział w imprezie turystycznej, która z powodu pandemii nie została zrealizowana. Rzadko zdarzało się, aby umowa wskazywała tylko jedną osobę, więc "procedura zwrotu środków przez UFG według szacunków dotyczyła kilkuset tysięcy podróżnych".

O zwrot środków dla swoich klientów wystąpiło 298 organizatorów, a łączna kwota wynikająca z wniosków złożonych przez organizatorów to prawie 280 mln zł. "Jednak biorąc pod uwagę, że część z nich była nieopłacona lub zdublowana, faktyczna wartość wniosków to 260 mln zł. I to właśnie z tej drugiej kwoty UFG wypłacił już ponad 208 mln zł, co stanowi prawie 80 proc. wypłat z poprawnie złożonych wniosków" - podał fundusz. Pozostała część wniosków ma zostać wypłacona w ciągu najbliższych tygodni.

Jak podkreśliła prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska, tak duża kwota wypłat była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu stron – zarówno podróżnych, organizatorów turystyki, organizacji branżowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pracowników funduszu. - To było trudne zadanie, przede wszystkim z powodu czasu wyznaczonego nam przez okoliczności i ustawę - wskazała.

Marek Niechciał z zarządu UFG, który odpowiada w funduszu za kwestie związane ze wsparciem branży turystycznej, zapewnił, że środków wystarczy dla wszystkich.

Funduszu poinformował, że skala wypłat w ciągu jednego dnia wynosi od kilkuset tysięcy zł do kilku milionów zł.

Turystyczny Fundusz Zwrotów

Powołana we wrześniu 2020 r. tzw. druga tarcza turystyczna wprowadziła kilka rozwiązań mających pomóc branży turystycznej w czasie pandemii. Jednym z nich jest Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, z którego wypłacane są turystom pieniądze za odwołane przez pandemię wycieczki. Do TFZ miało trafić ok 300 mln zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny m.in. prowadzi ogólnopolską bazę danych ubezpieczeniowych, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów i likwidacji szkód. UFG zajmuje się też wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Ponadto, wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, w których sprawca szkody nie został ustalony - czytamy na stronie UFG

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości