TVN24 Biznes | Z kraju

Zwolnienie ze składek dla firm. Kto może skorzystać?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP, ZUS
Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firm
Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firmTVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o nowym pakiecie antykryzysowym dla firm

Najpóźniej do końca października należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje rozliczeniowe, aby móc skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach pakietu antykryzysowego. Z pomocy w tej formie mogą skorzystać płatnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zwolnienie ze składek - kto może skorzystać?

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnił, kto może skorzystać ze zwolnienia ze składek. Powiedział, że warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r.

- Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada- wyjaśniał w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. - Przypomniał, że aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, należy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do końca października. - Zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie w tym przypadku będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno o tym mówi ustawa – podkreślił rzecznik.

Świadczenia postojowe - dla kogo?

W ramach pakietu 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Kto może z niego skorzystać?

- Prawo do niego uzyskają osoby prowadzące działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni

- W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania pieniędzy (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

- Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego muszą mieć przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

- Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. Ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Dodatkowe świadczenie - na jakich zasadach?

Pakiet 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe.

Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej otrzymali postojowe. Na jakich zasadach można je otrzymać?

- Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, i konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy o prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż i jarmarków.

- Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku) niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r.

- Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Autor:mp

Źródło: PAP, ZUS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości