Z kraju

ZUS: w środę pierwsze postojowe na kontach przedsiębiorców

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o rozszerzeniu pakietu antykryzysowegotvn24
wideo 2/7

Pierwsze świadczenia postojowe zostaną przelane w środę - poinformowała we wtorek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Jak podała, dotyczy to 86,2 tysiąca osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

ZUS podaje, że do 14 kwietnia do Zakładu złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z pakietu antykryzysowego.

Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

- Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 86,2 tys. osób pierwsze środki w ramach postojowego. Daje to łącznie ponad 172 mln zł. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i w Krakowie – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomoc dotarła do przedsiębiorców jak najszybciej, dlatego uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków – podkreśliła. Dwa tygodnie temu, na początku kwietnia w życie weszły przepisy pakietu antykryzysowego. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. - Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Warto zwrócić też uwagę, że ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie – podkreśliła profesor Uścińska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca. MRPiPS we wtorek rano podało, że dotychczas złożono 639,4 tys. wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w pakiecie antykryzysowym (łącznie do ZUS i urzędów pracy).

Świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe to rodzaj jednorazowej wypłaty z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku zagrożenia epidemicznego.

Mogą się o nie ubiegać zarówno osoby samozatrudnione, jak i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych (dzieło, zlecenie).

Świadczenie postojowe wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł brutto. Natomiast w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą, rozliczających się w formie karty podatkowej – świadczenie wynosić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto.

Pakiet antykryzysowy

W minionym tygodniu Sejm zmienił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nowelizacja m.in. rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z trzymiesięcznych "wakacji składkowych", o firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników. Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości