TVN24 Biznes | Z kraju

Sklepy zostaną otwarte. Szansa na zarobek "w najgorętszym momencie roku"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Branża handlowa z zadowoleniem przyjęła decyzje rządu o otwarciu od najbliższej soboty 28 listopada galerii i sklepów. Przedstawiciele sektora apelują także o uwzględnienie postulatu dotyczącego dodatkowych niedziel handlowych w grudniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę na konferencji prasowej, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w "najwyższym reżimie sanitarnym". Jak wyjaśniał, handlowcy z różnych branż podczas spotkań z rządem zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył też na sobotniej konferencji prasowej, że jego ministerstwo stoi na stanowisku, iż warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia była handlowa. - Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - poinformował.

"Decyzję przyjmujemy z radością"

- Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o przywróceniu funkcjonowania sklepów przyjmujemy z radością - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. - Będziemy w odpowiedzialny sposób przestrzegać reżimów sanitarnych, bo mamy świadomość, że to kwestia bezpieczeństwa pracowników, klientów i stałego funkcjonowania handlu - dodała.

- Jest to racjonalna decyzja, dzięki której w okresie przedświątecznym polskie rodziny nie zostaną pozbawione możliwości dokonywania tradycyjnych zakupów i robienia prezentów. Branża handlowa, jak pokazują dane, nie jest źródłem zakażeń, dlatego też Polacy mogą się czuć w sklepach całkowicie bezpiecznie - oceniła szefowa POHiD.

Jak zaznaczyła też Renata Juszkiewicz, organizacja chciałaby, aby rząd uwzględnił postulat branży dotyczący przywrócenia handlowych niedziel w grudniu.

Z kolei Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zaznaczył, że decyzja o ponownym otwarciu sklepów "to szansa na generowanie przychodów w najgorętszym handlowo momencie roku". Podkreślono, że to również szansa na utrzymacie tysięcy miejsc pracy.

"Mamy nadzieję, że Premierowi uda się porozumieć ze stroną społeczną, by handel był możliwy także 6 grudnia" – dodano.

"IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy"

"Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów" - zapewniła natomiast Polska Rada Centrów Handlowych.

"IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30 proc. całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są o ponad 50 proc. wyższe" - wskazała PRCH.

Z kolei Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma nadzieję, że jak najszybciej zostaną opublikowane oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

Związek liczy, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. "Całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki" - napisał w sobotnim komunikacie ZPP.

Trzy warianty

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji:

- etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia)

- etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej)

- kwarantanna narodowa (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Projekty rozporządzeń zostały opublikowane w sobotę na stronie gov.pl.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości