Rzecznik przedsiębiorców apeluje o przegląd restrykcji. "Uchronimy budżet od miliardowych wydatków"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/9
TVN24Maciej Witucki o postulatach przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera o ponowną weryfikację restrykcji wobec firm. Wskazał, że walka ze skutkami pandemii nie może się odbywać kosztem rujnowania gospodarki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zadeklarował gotowość podjęcia we współpracy z rządem natychmiastowych działań, mających na celu optymalne zabezpieczenie epidemiologiczne działalności gospodarczej.

Jego zdaniem brak takich działań i całkowity lockdown może doprowadzić do likwidacji tysięcy firm i nagłego wzrostu bezrobocia, a w efekcie zagrozi bezpieczeństwu ekonomicznemu Polaków.

Apel

"Apeluję o bezzwłoczny przegląd wprowadzonych już restrykcji, powrót do rozmów z zamkniętymi branżami i ewentualnie - z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej, zmodyfikowanie warunków funkcjonowania firm. I tylko w ten sposób – umożliwiając przedsiębiorcom powrót na rynek, uchronimy budżet państwa od miliardowych wydatków w ramach wsparcia dla gospodarki sparaliżowanej z powodu reżimu epidemiologicznego" - podkreślił Rzecznik MŚP w piśmie do premiera.

Jak wskazał, walka ze skutkami pandemii nie może się odbywać kosztem rujnowania gospodarki.

Abramowicz zwrócił uwagę, że zdecydowana większość przedsiębiorców zaimplementowała zalecane przez rząd i służby sanitarne wytyczne i starannie je respektuje. "Dlatego apeluje, by zezwolić im na kontynuowanie działalności" - dodał.

Obostrzenia

W ubiegłym tygodniu szef rządu ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń. Hotele otwarte są dla podróżujących służbowo, sportowców oraz osób wykonujących zawód medyczny. Zamknięte są kina, teatry, muzea, galerie. Ograniczono działalność galerii handlowych, a w sklepach obowiązuje mniejszy limit osób.

Jeszcze wcześniej zamknięte zostały restauracje, puby i kawiarnie. Nie mogą one prowadzić działalności stacjonarnej, mogą funkcjonować tylko w oparciu o zamówienia na wynos i dowóz.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: