Z kraju

Małe szanse na podwyżkę ratingu. Agencja podała prognozy dla Polski

Z kraju

Morawiecki: Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomachtvn24
wideo 2/2

Agencja Moody's prognozuje, że polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 2 procent, a w 2021 roku wzrośnie o 3,4 procent - wynika z najnowszego raportu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO Moody's prognozuje deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2020 roku na 6,8 procent PKB, a na 2021 rok - 2,9 procent. Agencja ocenia, że szok związany z koronawirusem osłabi gospodarkę i wskaźniki fiskalne jedynie tymczasowo. Zaznacza przy tym, że ryzyka dla prognoz są wysokie, z uwagi na podwyższoną niepewność związaną z szybkością i skalą rozprzestrzeniania się wirusa.

Rating Polski

W obliczu skutków koronawirusa agencja uważa, że podwyżka ratingu jest mało prawdopodobna. "Choć jest to mało prawdopodobne w obliczu gospodarczych i fiskalnych implikacji pojawienia się koronawirusa, rating Polski mógłby znaleźć się pod presją na podwyżkę, jeżeli pokryzysowa konsolidacja fiskalna skutkowałaby znaczącym spadkiem strukturalnego deficytu budżetowego lub jeżeli odwrócone zostałyby działania, które osłabiły ramy instytucjonalne kraju. Reformy strukturalne, wspierające wzrost potencjalny w średnim terminie również byłyby pozytywne dla oceny kredytowej" - wskazano w raporcie. "Negatywną presję na rating 'A2' wywierałoby natomiast znaczące pogorszenie się pozycji fiskalnej i/lub perspektywa niższego, bardziej zmiennego wzrostu, na przykład w konsekwencji szoku dla klimatu inwestycyjnego. Brak postępu w reformach strukturalnych, które odstraszałyby FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - red.) i osłabiały wzrost w kontekście niesprzyjających warunków demograficznych i niższej dostępności środków UE również byłoby negatywne dla oceny kredytowej" - dodano.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. Kolejną rundę przeglądów ratingu Polski główne agencje zaplanowały jesienią br.

Prognozy MFW

We wtorek swoje prognozy opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW prognozuje, że polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 4,6 procent. W 2021 roku ma nastąpić odbicie - o 4,2 procent.

MFW prognozuje, że gospodarka w strefie euro skurczy się w 2020 roku o 7,5 procent. Najwięcej w Grecji - o 10 procent oraz we Włoszech - 9,1 procent. Ponadto, gospodarka Niemiec ma skurczyć się o 7 procent, Francji - 7,2 procent, a Hiszpanii - 8 procent.

Zastrzeżono jednak, że prognozy te są niepewne, ponieważ wiele będzie zależało od tego, jak długo potrwa pandemia i czy pojawi się druga fala zakażeń.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości