TVN24 Biznes | Z kraju

Klienci wracają do galerii handlowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/5
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Wszystkie badane centra handlowe w Polsce odnotowały w sierpniu wzrost dziennej liczby odwiedzin o około 1,4 tysiąca osób - wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych. Wzmożony ruch w galeriach zaobserwowano zwłaszcza w ostatnią niedzielę wakacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak wskazała w środę PRCH, w sierpniu br. w dni handlowe "odwiedzalność obiektów wynosiła średnio między 70 a 96 proc. wartości ubiegłorocznych, w zależności od dnia, wielkości centrum handlowego i regionu". Dane pochodzą z obiektów o powierzchni stanowiącej średnio 23 proc. rynku centrów handlowych w Polsce.

Wzmożony ruch w niedzielę handlową

W ostatnim miesiącu wakacji każde badane centrum handlowe w Polsce odwiedziło średnio ponad 11,4 tys. osób w ciągu jednego dnia handlowego, czyli o ok. 1,4 tys. więcej niż w lipcu br. - wynika z danych PRCH.

Wzmożony ruch w galeriach zaobserwowano zwłaszcza w ostatnią niedzielę wakacji (30 sierpnia) - jedną z niewielu bez zakazu handlu w tym roku. "Średnia odwiedzalność wyniosła tego dnia 97 proc. wartości wskaźnika odnotowanego w analogiczną niedzielę handlową ubiegłego roku" - wyliczono.

Według analityków wyniki notowane przez branżę w inne dni nie są jednak tak wysokie. Zdecydowanie najchętniej odwiedzane były centra w regionach północno-zachodnim i południowo-zachodnim. "Tam footfall w ostatnim miesiącu wakacji utrzymywał się na poziomie porównywalnym do ubiegłorocznego. Mniej klientów wróciło do galerii w północnej i południowej części Polski, a najsłabiej wypadł region wschodni" - czytamy.

Sytuacja poprawiła się w mniejszych obiektach

Dane PRCH wskazują na wzrost liczby klientów w galeriach handlowych w ostatnich dniach wakacji. Analitycy zwrócili uwagę, że "sytuacja poprawiła się w małych i średnich obiektach handlowych, w których średnia odwiedzalność w sierpniu była prawie równa tej sprzed roku". Słabiej wypadły nieruchomości o dużej i bardzo dużej powierzchni, w których pracuje najwięcej osób.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 240 firm działających w branży nieruchomości i miejsc handlu oraz usług.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Raporty: