Seniorzy z długami. Rekordzista musi oddać 35 milionów złotych

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Piotr Szukalski o reformie emerytalnej
Piotr Szukalski o reformie emerytalnejTVN24 Biznes
wideo 2/6
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o reformie emerytalnej

35 milionów złotych długu ma pewien 65-latek z województwa łódzkiego - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Osoby w wieku minimum 65 lat odpowiadają za ponad jedną czwartą przyrostu przeterminowanych zobowiązań. Chodzi o nieuregulowane w terminie rachunki i raty kredytowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Wydawałoby się, że w minionym roku kłopoty finansowe powiększą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, którym lockdowny odebrały źródło utrzymania lub też ograniczyły wpływy z powodu czasowych obniżek wynagrodzeń, jednak to seniorzy poradzili sobie najgorzej - powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Na koniec listopada 2020 r. prawie 388 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań. Średnio na osobę to 26 tys. 817 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., ale jednocześnie o 2,5 tys. zł (9,4 proc.) mniej niż wynosi średnia dla wszystkich. Najstarsi przyznają, że w pandemii nadal pomagali rodzinie, ale wielu z nich nie mogło dorabiać.

Senior na emeryturzeBIG

Na 4,9 mld zł zaległości, o które wzrosły przeterminowane zobowiązania wszystkich grup wiekowych - 1,4 mld zł przypadło właśnie na najstarszych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Łączne zadłużenie osób wpisanych do rejestru na koniec listopada 2020 r. wyniosło 82,6 mld zł.

W grupie seniorów przybyło też najwięcej (21,7 tys.) nierzetelnych płatników. Drugie miejsce zajęli 45-54-latkowie (18,2 tys. nowych osób z problemami w rozliczeniach). Są też grupy wiekowe, w których posiadających przeterminowane zobowiązania ubyło. 18-34 latków z zaległościami na koniec listopada 2020 r. było o ponad 26 tys. mniej niż po 2019 r.

Nie tylko przez pandemię

Grzelczak zwrócił uwagę, że nadal udział niesolidnych dłużników wśród najstarszych Polaków należy do najniższych w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Kłopoty z terminowymi rozliczeniami ma 5,8 proc. osób 65+, czyli co siedemnasta. Lepiej jest jedynie w najmłodszym pokoleniu 18-24 latków, gdzie udział osób, które mają problemy z opłacaniem rachunków i rat wynosi 4,8 proc., w pozostałych jest zdecydowanie wyższy. Najgorzej wypada grupa 45-54 latków, gdzie nie radzi sobie już 12 proc., czyli co ósma osoba.

Kredytowo-pożyczkowy portret senioraBIG

Według ekspertów BIG nie można wszystkich kłopotów finansowych seniorów przypisać pandemii - znaczący przyrost zaległości, jak i samych dłużników, w tej kategorii wiekowej widoczny był już bowiem w pierwszym kwartale (0,4 mld zł i 10 tys. osób), kiedy koronakryzys nie wpływał na przedstawiane statystyki.

Zdaniem Grzelczaka wzrost kłopotów osób od 65. roku życia wynika też z innego powodu. Jak wskazano, w badaniu zleconym przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, seniorzy najrzadziej deklarują, że brakuje im w ciągu miesiąca pieniędzy na płacenie bieżących zobowiązań. Mówi o tym 34 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród ogółu badanych, we wszystkich kategoriach wiekowych - 41 proc.

Ponad połowa (55 proc.) seniorów deklarujących kłopoty w comiesięcznym wiązaniu końca z końcem wskazuje, że główną tego przyczyną są za niskie wpływy. Niemal co piaty ankietowany, mówi też, że w tarapaty wpędza go finansowa pomoc udzielana najbliższym (18 proc.). - Restrykcje sanitarne również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu (21 proc.) pandemia odebrała możliwość dorabiania do emerytury i renty – zaznaczył Grzelczak. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w części badania podsumowującej miniony rok, seniorzy najczęściej skarżyli się na wzrost cen towarów i usług (45 proc.).

Spadek poczucia bezpieczeństwa finansowego seniorówBIG

Najwięcej seniorów z długami mieszka na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Mazowszu. Również największy udział nierzetelnych płatników w swojej grupie wiekowej, seniorzy mają na Górnym i Dolnym Śląsku, ale też w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Wszędzie tam, problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań ma ponad 7 proc. osób w wieku 65+. Średnia dla kraju wynosi 5,8 proc.

W najstarszej kategorii wiekowej niesolidnych dłużników dominują kobiety (ponad 51 proc.), a wśród rekordzistów więcej jest mężczyzn. Największy dług ciąży na 65-latku z woj. łódzkiego (ponad 34,7 mln zł). Drugi jest również 65-latek z prawie 32,5 mln zł zaległości z woj. dolnośląskiego, a trzecia - 67-letnia kobieta z Mazowsza, która widnieje w BIG InfoMonitor i BIK z nieopłaconymi zobowiązaniami powyżej 27,5 mln zł.

Brak centralnego rejestru

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) gromadzi informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm. Zbieraniem i udostępnianiem danych na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz przedsiębiorstw zajmuje się też między innymi Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości