TVN24 Biznes | Z kraju

Branża handlowa: jesteśmy przygotowani do bezpiecznej obsługi klientów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ: w lasach, parkach i podczas uprawiania sportu nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje
Rzecznik MZ: w lasach, parkach i podczas uprawiania sportu nakaz noszenia maseczek nie obowiązujeTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik MZ: w lasach, parkach i podczas uprawiania sportu nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje

Polska Rada Centrów Handlowych przekonuje, że handel jest przygotowany do bezpiecznej obsługi klientów w związku z pandemią i dodatkowymi ograniczeniami. Jak podkreślono w komunikacie, najemcy, właściciele i zarządcy centrów handlowych podjęli działania, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne podczas zakupów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od soboty z powodu rozszerzenia się epidemii trzeba będzie zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, w tym w sklepach i galeriach handlowych. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Cała Polska znajdzie się od 10 października w żółtej strefie z wyjątkiem powiatów i miast, które są w czerwonej strefie z surowszymi restrykcjami.

"W okresie pandemii na branży handlowej spoczywa obowiązek zapewnienia klientom bezpiecznego dostępu do dóbr i usług, koniecznych do codziennego funkcjonowania" - czytamy w piątkowym stanowisku Polskiej Rady Centrów Handlowych w związku z wprowadzeniem dodatkowych ograniczeń pandemicznych w całym kraju.

Środki bezpieczeństwa

Rada zapewniła, że najemcy, właściciele i zarządcy centrów handlowych "podjęli szereg działań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa sanitarnego podczas zakupów, m.in. regularną dezynfekcję, stały dostęp do środków dezynfekujących, czy bieżące komunikaty i piktogramy na terenie obiektów handlowych przypominające o konieczności zachowania dystansu społecznego". Podkreślono, że dzięki wdrożonym rozwiązaniom branża jest "przygotowana do bezpiecznej obsługi klientów w obecnej sytuacji".

Jak wskazano, od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w obiektach handlowych obowiązuje zaostrzony rygor sanitarny. "Regularnie i wielokrotnie w ciągu dnia dezynfekowane są tzw. 'gorące punkty', z którymi mają kontakt dłonie klienta, czyli klamki, poręcze, dozowniki, przyciski i inne miejsca często dotykane przez odwiedzających" - podkreślono.

Dodano, że galerie m.in. zapewniają mydła antybakteryjne oraz płyny odkażające. "W wielu punktach na terenie obiektów handlowych można otrzymać lub zakupić jednorazowe maseczki ochronne, a pracownicy ochrony obiektów zwracają uwagę i informują klientów o konieczności zakrywania nosa i ust" - dodano.

"W tych trudnych czasach kierujmy się rozsądkiem"

PRCH przypomniała, że w ramach ogólnopolskiej akcji PRCH #kupujebezpiecznie, nad którą patronat objęło Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju, promowane są dobre praktyki podczas przebywania w obiektach handlowych, np. prawidłowe noszenie maseczek czy płacenie bezgotówkowo.

"W tych trudnych czasach kierujmy się rozsądkiem i chrońmy najbliższych oraz szanujmy pracę pracowników wszystkich miejsc handlu i usług" - zaapelowała PRCH.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu oraz usług.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości