TVN24 Biznes | Z kraju

Branża lotnicza otrzyma 70 milionów złotych wsparcia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Linie lotnicze Emirates zwalniają pracowników
Linie lotnicze Emirates zwalniają pracownikówTVN24
wideo 2/5
TVN24Linie lotnicze Emirates zwalniają pracowników

Ministerstwo Infrastruktury podało, że blisko 70 milionów złotych trafi do firm prowadzących działalność usługową wspomagającą transport lotniczy. Pieniądze otrzymają między innymi zarządzający portami i agenci handlingowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Na początku lutego weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące pomocy dla podmiotów zajmujących się działalnością usługową wspomagającą transport lotniczy. Kwota przeznaczona na ich wsparcie to 69,15 mln zł" - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

"W ten sposób uratujemy setki miejsc pracy"

Resort przekazał, że pomoc będzie świadczona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19; weszło ono w życie w poniedziałek.

"Dzięki temu dokumentowi wsparciem objęte zostaną podmioty prowadzące, zgodnie z PKD, działalność usługową wspomagającą transport lotniczy, w tym m.in.: zarządzający portami, agenci handlingowi czy załogi lotnicze realizujące usługi w ramach B2B" - przekazał resort.

Cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marcin Horała wskazał, że sektor lotniczy to jeden z obszarów gospodarki, który w wyniku pandemii ucierpiał najmocniej.

- Wyszliśmy więc naprzeciw postulatom branży i wnioskowaliśmy o wsparcie dla firm prowadzących działalność usługową wspomagającą transport lotniczy. Pomoc ta to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania podmiotów lotniczych, do których trafi prawie 70 mln złotych. W ten sposób uratujemy setki miejsc pracy – powiedział Horała.

Cztery instrumenty pomocy

MI przypomniało, że kwota ta przeznaczona zostanie na cztery podstawowe instrumenty pomocy: wypłaty świadczenia na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników; wypłatę ponownego świadczenia postojowego; dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (do 5 tys. zł); zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń 2021 lub okres od grudnia do stycznia 2021 r.

"Jest to kolejna bezpośrednia pomoc dla branży lotniczej. W listopadzie 2020 r., dzięki wypłaconej dotacji, branża otrzymała 142 mln zł, które trafiły do 11 regionalnych portów lotniczych w całej Polsce" - przypomniało MI.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r., wsparcie jest skierowane także do m.in. do hoteli, restauracji, obiektów kulturalnych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, sprzedawców detalicznych żywności na straganach i targowiskach. Rząd przeznaczył na pomoc dla firm 5,1 mld zł.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości