"Dobre wiadomości" z rynku pracy. Stopa bezrobocia w dół

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Bezrobocie w czasie kryzysu
Bezrobocie w czasie kryzysuTVN24
wideo 2/5
TVN24Bezrobocie w czasie kryzysu

Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu tego roku 6,4 procent. Oznacza to spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,1 punkt procentowy. Spadek bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 roku.

- To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu br. - wskazała cytowana przez resort wiceminister Iwona Michałek.

Najwyższe bezrobocie w warmińsko-mazurskim

Jej zdaniem dane te pokazują, że instrumenty wprowadzone dla przedsiębiorców poszkodowanych przez Covid "są dobre i się sprawdzają". - Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy - dodała wiceminister.

Resort zwrócił uwagę, że marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy się zmniejszyła.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w marcu br. wyniosła 1 mln 79,8 tys. osób i w porównaniu do końca lutego br. spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5 proc.).

Z danych resoru wynika, że w marcu br. według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 10,1 tys. (9,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 r. i o 37,8 tys. (48,8 proc.) więcej niż w marcu 2020 r.

"W marcu br. minął rok od wybuchu pandemii spowodowanej Covid-19. Od tego czasu wprowadziliśmy bardzo wiele instrumentów, które pomogły uchronić miliony miejsc pracy. Do polskich firm trafiło już 202 mld zł" - przypomniało MRPiT.

23 marca br. GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym br. w Polsce wyniosła 6,5 proc.

30 miliardów złotych na ochronę miejsc pracy

Wiceminister Iwona Michałek podkreśliła, że "trzecia fala pandemii, z jaką przyszło nam się zmierzyć spowodowała, że uruchomiliśmy kolejne instrumenty, które zostaną przekazane przedsiębiorcom z najbardziej poszkodowanych branż". - Dlatego przeznaczymy ponad 30 mld zł na ochronę miejsc pracy i wsparcie dla przedsiębiorstw w II kwartale 2021 - wskazała.

Przypomniała, że 1 kwietnia br. została przedłużona tzw. tarcza branżowa. Wsparcie trafi do przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku II i III fali pandemii COVID-19. Pomoc udzielana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Skorzysta z niej ok. 60 branż (oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD).

W ramach tarczy branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, świadczenia postojowe, dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości