TVN24 Biznes | Z kraju

Apel o nowe kryterium w "Tarczy". Skorzystać ma więcej firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Gospodarka. Andrzej Arendarski (KIG) o obostrzeniach
Gospodarka. Andrzej Arendarski (KIG) o obostrzeniachTVN24
wideo 2/9
TVN24Gospodarka. Andrzej Arendarski (KIG) o obostrzeniach

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wprowadzenie w tak zwanej Tarczy 6.0 kryterium dla nowo powstałych firm. Miałoby ono umożliwić porównanie spadku przychodów w stosunku do średniomiesięcznego przychodu uzyskanego w 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zdaniem Rzecznika MŚP, pozwoli to włączyć do okresu porównawczego także okres ponownego otwarcia, który trwał od późnej wiosny do wczesnej jesieni oraz pierwszych miesięcy 2020 r. W opinii Adama Abramowicza taka zmiana umożliwi realne włączenie firm z określonych przez rząd PKD, a działających mniej niż rok, do rekompensat z Tarczy 6.0.

Mankamenty w Tarczy

Według rzecznika, jednym z mankamentów Tarczy Branżowej był brak wsparcia dla firm powstałych pod koniec 2019 roku oraz w roku 2020. Przedsiębiorca musiał bowiem wykazać spadek przychodów w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy jeszcze go na rynku nie było.

Jak poinformowało biuro rzecznika, rozporządzenie do ustawy, która przedłuża mechanizmy ujęte w tarczy na kolejne miesiące, wprowadza dodatkowo alternatywy sposób wykazywania spadku, ale nie załatwia to w pełni tego problemu. Przepisy rozporządzenia są bowiem tak skonstruowane, że przedsiębiorcy z poszkodowanych branż mają porównywać ze sobą miesiące, w których obowiązywał lockdown.

"Wykazanie spadku przychodów między miesiącami, w których obowiązywały ograniczenia działalności gospodarczej nie jest uzasadnione, bo jak ma porównać przychód stycznia do grudnia zamknięta firma która ma zero przychodu w obu miesiącach" – powiedział cytowany w komunikacie Abramowicz.

Tarcza branżowa

Tarcza branżowa to pakiet pomocowy dla firm, które zostały najbardziej dotknięte obostrzeniami podczas drugiej fali pandemii. W jej ramach można skorzystać ze zwolnienia z ZUS, dodatkowego świadczenia postojowego, tzw. małej dotacji do 5 tys. zł, czy dofinansowania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poziomie 2 tys. zł w przeliczeniu na cały etat – zarówno dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i ozusowanego zlecenia. Przewidziano też rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

Tarcza branżowa ma objąć pomocą ok. 270 tys. firm, a wartość wsparcia to ok. 4,5 mld zł miesięcznie.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości