Zwolnienie miało być dla wszystkich, jest limit. Ministerstwo przeprasza

[object Object]
Morawiecki o pakiecie dla przedsiębiorców: mamy 1,5 miliona wnioskówTVP
wideo 2/4

"Zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta RP" - zapowiadało na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rzeczywistość okazała się jednak inna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na początku kwietnia wszedł w życie pierwszy pakiet pomocowy, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Przewiduje on między innymi zwolnienie mikrofirm do dziewięciu osób ze składek do ZUS na 3 miesiące: marzec, kwiecień, maj. Ze zwolnienia mogą również firmy jednoosobowe.

Jest jednak warunek. Aby skorzystać z rozwiązania, przychód z prowadzonej działalności nie może przekroczyć w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek o zwolnienie, 300 procent przeciętnego wynagrodzenia. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku wynosi 5227 zł. Limit przychodu to zatem 15 681 zł.

Limit utrzymany

Limit przychodu dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą miał zostać zlikwidowany wraz z wprowadzeniem drugiego pakietu antykryzysowego.

Wejście w życie tej zmiany zapowiadało na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Ważne zmiany w #TarczaAntykryzysowa. Zwolnienie ze składek ZUS dla wszystkich firm jednoosobowych. Nowelizacja czeka na podpis Prezydenta RP" - mogliśmy przeczytać w piątkowym wpisie resortu. Dołączono do także grafikę zapowiadającą zmianę: "Zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu".

Grafika została usunięta z profilu. "Poprawiliśmy informację w weekend, grafika została usunięta. Przepraszamy" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa na wpis Jolanty Ojczyk z portalu prawo.pl.

Jak się bowiem okazało, w nowelizacji podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nie znalazło się zniesienie limitu przychodów dla firm jednoosobowych.

Wobec chaosu informacyjnego w tej sprawie nie może dziwić, że przedsiębiorcy pytają, czy będą mogli uzyskać zwrot zapłaconych składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na jeden z takich wpisów podkreślił, że "limit przychodu dla prowadzących działalność nie został zniesiony przy zwolnieniu z opłacenia składek". "Nie ma tego limitu przy świadczeniu postojowym" - dodał ZUS.

Oznacza to, że ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać firmy jednoosobowe, ale spełniające kryterium przychodu.

Nowelizacja

Po nowelizacji pakietu antykryzysowego ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Dodatkowo z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Będą one jednak zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 procent łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości