Jest nas coraz mniej. "W 2021 roku przewiduję dalszy spadek dzietności"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Program 500 plus. Maląg: od 1 lutego rusza nowy nabór wniosków
Program 500 plus. Maląg: od 1 lutego rusza nowy nabór wnioskówTVN24
wideo 2/5
TVN24 Program 500 plus. Maląg: od 1 lutego rusza nowy nabór wniosków

Z powodu pandemii Polacy odkładają śluby oraz decyzje o posiadaniu dziecka - czytamy w "Rzeczpospolitej". Widać to w spadku liczby urodzeń w 2020 roku, który zapewne będzie kontynuowany również w 2021 roku. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku liczba Polaków zmniejszyła się o około 115 tysięcy.

"To nie tylko skutek wyższej - spowodowanej głównie przez COVID-19 - śmiertelności, ale także efekt mniejszej liczby urodzeń. Sztandarowy program PiS Rodzina 500 plus kolejny rok z rzędu nie miał wpływu na demografię. GUS szacuje, że w 2020 r. zarejestrowano 355 tys. urodzeń żywych, tj. o ok. 20 tys. mniej niż w poprzednim roku" - czytamy w "Rz".

W ubiegłym roku zmarło około 477 tys. osób, czyli o około 67 tys. więcej w 2019. Różnica między urodzeniami a zgonami wyniosła około 122 tys. - i była to największa różnica od co najmniej 2000 roku.

ANALIZA DEMOGRAFICZNA OSTATNICH 20 LAT NA KONKRET24

"W 2021 roku przewiduję dalszy spadek dzietności"

Cytowany przez dziennik demograf z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Szukalski, zauważa, że spadek liczby narodzin widoczny jest zwłaszcza w ostatnim kwartale ubiegłego roku. - To może oznaczać, że Polacy w obliczu niepewnej sytuacji, teleporad i ograniczonego dostępu do służby zdrowia odłożyli decyzje o dziecku - mówi.

Z danych GUS wynika, że w I półroczu liczba nowo urodzonych dzieci była o 29 tys. mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. - Takie podejście może także dominować w bieżącym roku. W 2021 roku przewiduję dalszy spadek dzietności. Tym bardziej że ubywa też kobiet w wieku rozrodczym, co jest efektem zmniejszonej dzietności w latach 1983-2003 - dodaje ekspert.

Jak podaje "Rz", dane statystyczne pokazują także, że w ubiegłym roku zawarto nieco ponad 145 tys. związków małżeńskich, tj. o 38 tys. mniej niż rok wcześniej. "To ważne, bo liczba ślubów przekłada się na urodzenia. Ponad połowa dzieci przychodzi na świat w pierwszych trzech latach małżeństwa" - czytamy.

Zdaniem prof. Szukalskiego efekt pandemii będzie widoczny, zwłaszcza za dwa, trzy lata. - Tym bardziej że część par, które przełożyły ślub, już nie stanie na ślubnym kobiercu, bo lockdown i praca zdalna niestety sprzyjają rozstaniom - dodaje.

Dziennik zauważa, że w danych GUS jeszcze tego nie widać. W 2020 r. rozwiodło się ok. 51 tys. par małżeńskich, tj. o ok. 14 tys. mniej niż rok wcześniej.

Dane ministerstwa

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że do tej pory rodzice złożyli 846,2 tysiąca wniosków o świadczenie 500 plus. Od 1 lutego można robić to drogą elektroniczną.

Prawo do świadczenia 500 plus jest ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości