Rozmowy o przyszłości górnictwa zostaną wznowione w połowie grudnia

Autor:
kris\kwoj
Źródło:
PAP
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24
wideo 2/6
TVN24Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni

Kolejne rozmowy na temat umowy społecznej dla górnictwa odbędą się w połowie grudnia - zapowiada wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Dodaje, że wykorzystane zostaną rekomendacje wypracowane w ostatnich tygodniach przez pracujące w górniczych spółkach zespoły robocze.

Podczas rozmów ministerstwo zamierza także przedstawić proponowany mechanizm udzielania górnictwu pomocy publicznej. Soboń nie chciał przesądzać, kiedy mogłoby dojść do finalnego podpisania umowy i przedłożenia jej Komisji Europejskiej. Wcześniej szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz oceniał, że realnym terminem zawarcia takiego porozumienia jest koniec stycznia przyszłego roku.

Podsumowanie prac zespołu roboczego

We wtorek w Głównym Instytucie Górnictwa wiceminister Soboń uczestniczył w podsumowaniu prac zespołu roboczego, który oceniał możliwości wykorzystania w Polsce czystych technologii węglowych.

- To jest znakomicie wykonana praca; mamy przeanalizowane wszystkie technologie, mamy rekomendacje bądź brak tych rekomendacji, wszystko jest poparte solidną pracą zespołu. Ten dokument z pewnością będzie częścią umowy społecznej - powiedział Soboń, nie zdradzając jednak szczegółów rekomendacji zespołu.

Związkowcy szacowali niedawno, że wykorzystanie czystych technologii węglowych mogłoby zapewnić zbyt dla kilku milionów ton węgla rocznie.

Pytany o pracę innych zespołów roboczych, które od połowy października do 30 listopada pracowały w spółkach węglowych, wiceminister zapewnił, że "wszystko idzie zgodnie z planem". - Wszystkie zespoły pracowały; czekamy teraz na rekomendacje, które spłyną z poszczególnych grup górniczych - powiedział Soboń.

Spotkanie ze stroną społeczną

Na połowę grudnia zaplanowano natomiast szersze spotkanie ze stroną społeczną, podsumowujące dotychczasowe postępy prac, a zarazem będące kontynuacją rozmów prowadzonych we wrześniu, zakończonych wstępnym porozumieniem dotyczącym zasad i tempa transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego (energetycznego).

- 15 grudnia wrócimy do tych rozmów i będziemy chcieli zaproponować to, na co się umówiliśmy, czyli umowę społeczną (…). Myślę, że będziemy gotowi; nie widzę żadnych powodów, dla których nie mielibyśmy do tych rozmów 15 grudnia wrócić. Dopiero ta umowa społeczna będzie podstawą wniosku do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy publicznej - powiedział we wtorek dziennikarzom wiceminister.

- Na tych wznowionych rozmowach pokażemy też mechanizm (udzielania górnictwu pomocy publicznej - red.), o który będziemy wnioskować - dodał wiceszef MAP, zastrzegając, że na kompleksowe przygotowanie wszystkich dokumentów dla Komisji Europejskiej potrzeba czasu. Ma to być ostatni etap prac, po zakończonym 30 listopada etapie pracy zespołów roboczych oraz zaplanowanych na najbliższe tygodnie rozmowach zmierzających do podpisania umowy społecznej.

- Nie zmarnowaliśmy ani jednego dnia i nie zmarnujemy go ani w grudniu, ani w przyszłym roku - po to, aby zakończyć tę pracę dobrym programem dla górnictwa, który będzie objęty pomocą publiczną - mówił wiceminister.

Przedmiot dalszych prac

Wstępny projekt umowy ma przedstawić stronie społecznej resort aktywów, Soboń zapewnił jednak, że jeżeli ze strony związkowej pojawiłby się inny projekt – on także będzie przedmiotem dalszych prac. Wiceszef MAP nie chciał przesądzać terminu zawarcia umowy społecznej, oceniając, iż w tej sprawie nie ma obecnie presji co do konkretnej daty.

- Umowa powstanie w takim czasie, jaki będzie potrzebny do tego, aby nad wszystkimi jej zapisami się zastanowić i je uzgodnić. Natomiast chcę powiedzieć, że tu nie ma jakiegoś miecza, który by nam uciął głowę konkretnego dnia, jeśli się na ten dzień nie wyrobimy - zauważył Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Wiceminister nie zdradził szczegółów projektowanego mechanizmu udzielania sektorowi węglowemu pomocy publicznej, ocenił jednak – na podstawie dotychczasowych rozmów – że nie będzie problemów z jego przygotowaniem. - Jestem spokojny, że jesteśmy w stanie to przygotować. Naprawdę, jestem tutaj całkowicie dobrej myśli, a na pewno jestem lepszej myśli teraz niż we wrześniu; więc wszystko idzie do przodu - podsumował Soboń.

Wsparcie z tarczy finansowej

Pytany o trwające rozmowy między Polską Grupą Górniczą a Polskim Funduszem Rozwoju na temat wnioskowanego przez PGG wsparcia z tzw. tarczy finansowej dla dużych firm (chodzi łącznie o 1,75 mld zł pożyczek), Soboń przyznał, że sytuacja finansowa górniczej spółki jest niełatwa, ocenił jednak, że "nie ma żadnych powodów, żeby wzbudzać jakieś emocje".

- Te wnioski są cały czas procedowane. Myślę, że zakończy się to sukcesem, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to operacja prosta; chodzi o duże pieniądze, które są w tej chwili procedowane przez PGG. To są kwestie pomiędzy PGG a PFR, tu nie ma roli ministerstwa aktywów, ale oczywiście interesuję się tą sprawą i liczę, że zakończy się ona sukcesem - powiedział Soboń, nie precyzując, czy możliwe jest wsparcie PGG przez PFR jeszcze w tym roku.

Nawiązując do obchodzonej w najbliższy piątek Barbórki - święta górników, wiceminister przyznał, że w tym roku jest ona "wyjątkowo smutna". - Pewnie będziemy w tych epidemicznych warunkach w ograniczonym stopniu świętować, ale też nie ma powodu, aby nie świętować - ocenił pełnomocnik rządu.

25 września powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Uzgodniono, że ostatnia kopalnia węgla kamiennego na Śląsku ma zakończyć działalność w 2049 r.; w załączniku określono konkretne daty zakończenia wydobycia we wszystkich kopalniach PGG. Zgodnie z ustaleniami, obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe – zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd zobowiązał się do powołania pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. W porozumieniu zadeklarowano też podpisanie umowy społecznej w sprawie transformacji, która ma być notyfikowana w Komisji Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

PAP/Maciej Zieliński

Autor:kris\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stopy procentowe w dół. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych - przekazano w środowym komunikacie. Stopa referencyjna spadnie do poziomu 5,75 procent.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Wiem, co mówią niektórzy kredytobiorcy. Cieszą się. Ale ludzi, którzy mają oszczędności, jest wielokrotnie więcej niż kredytobiorców i oni tracą wielokrotnie więcej - w ten sposób decyzję o obniżeniu stóp procentowych przez RPP skomentował w programie "Kropka nad i" w TVN24 Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. - To decyzja całkowicie polityczna - dodał.

Grabowski o obniżce stóp procentowych: decyzja całkowicie polityczna

Grabowski o obniżce stóp procentowych: decyzja całkowicie polityczna

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Stopy procentowe NBP spadną o 25 punktów bazowych. Obniżka po raz kolejny zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych. Ale nie tylko. Wpłynie również na oprocentowanie części kredytów konsumpcyjnych. Spadnie też oprocentowanie lokat bankowych.

Co z ratami kredytów po decyzji RPP? Wyliczenia

Co z ratami kredytów po decyzji RPP? Wyliczenia

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W środę po południu obserwujemy umacnianie się złotego. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych NBP o 25 punktów bazowych.

Złoty odetchnął po decyzji RPP

Złoty odetchnął po decyzji RPP

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa referencyjna spadnie do 5,75 procent. - RPP nie wypełnia mandatu, mamy wciąż bardzo wysoką inflację, wyższą od stopy referencyjnej banku centralnego. A mimo to stopa referencyjna jest obniżana - wskazał na antenie TVN24 Marcin Zieliński, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan stwierdził, iż "część RPP potwierdziła, że bierze czynny udział w kampanii wyborczej, a obecna obniżka jest prezentem dla wyborców przed wyborami parlamentarnymi".

"Rajd Świętego Mikołaja" na stopach procentowych. Ekonomiści o decyzji RPP

"Rajd Świętego Mikołaja" na stopach procentowych. Ekonomiści o decyzji RPP

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W ciągu ostatnich ośmiu lat ceny mleka wzrosły prawie dwukrotnie - wynika z danych zebranych przez portal DlaHandlu. Zwyżka szczególnie zauważalna była w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Tak rosły ceny mleka

Tak rosły ceny mleka

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

O 248,8 procent wzrosła we wrześniu 2023 roku wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – poinformowało w środę Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego to 417,36 tysiąca złotych, o 23,6 procent więcej wobec września 2022 roku - dodano.

Ożywienie na rynku nieruchomości. Wzrost jest skokowy

Ożywienie na rynku nieruchomości. Wzrost jest skokowy

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Ikea Industry, gałąź szwedzkiego koncernu odpowiedzialnego za produkcję, poinformowała o planie przeprowadzenia zwolnień w zakładzie w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie). Powodem jest konieczność "dostosowania organizacji do niższych poziomów zamówień". Pracę straci 130 osób.

Ikea zwalnia pracowników w polskim zakładzie

Ikea zwalnia pracowników w polskim zakładzie

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w środę o kampanii, w której oszuści próbują przejąć firmowe konta reklamowe na portalu Facebook.

Uwaga na nowe oszustwo na Facebooku

Uwaga na nowe oszustwo na Facebooku

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Polska znalazła się na drugim miejscu na świecie wśród najbardziej popularnych lokalizacji dla Centrów Usług Wspólnych – wynika z raportu Global Shared Services & Outsourcing Survey 2023. Spośród 57 państw na pierwszym miejscu znalazły się Indie, a na trzecim Meksyk.

Polska liderem Europy. Przegraliśmy tylko z jednym krajem na świecie

Polska liderem Europy. Przegraliśmy tylko z jednym krajem na świecie

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje na 25 chińskich firm i osób rzekomo zaangażowanych w produkcję chemikaliów wykorzystywanych do wytwarzania fentanylu.

USA w walce z fentanylem nakłada obostrzenia na chińskie firmy

USA w walce z fentanylem nakłada obostrzenia na chińskie firmy

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company to laureaci tegorocznej edycji nagród PIKE "Tytanowe Oko" w kategorii "Wydarzenie roku". Uznano za nie obchody stulecia powstania obydwu firm medialnych.

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company laureatami nagród PIKE "Tytanowe Oko"

Warner Bros. Discovery i The Walt Disney Company laureatami nagród PIKE "Tytanowe Oko"

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes

Młodzi ludzie w szkołach średnich, którzy ukończą osiemnaście lat, będą mieć darmowy kurs prawa jazdy. Wszyscy, którzy będą chcieli - przekazała w niedzielę podczas spotkania we Wrocławiu marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czym wywołała okrzyk zadowolenia na sali. Nagranie bije rekordy popularności i wzbudza kontrowersje. "Po zdanym egzaminie darmowa Izera" - komentują internauci. - Prawo jazdy nie jest dla każdego - ocenił w rozmowie z TVN24 Biznes dr Maciej Kulka, przedsiębiorca, współwłaściciel szkoły jazdy i firmy transportowej.

PiS obiecuje 18-latkom darmowe kursy na prawo jazdy. "Brawo i samochód do tego"

PiS obiecuje 18-latkom darmowe kursy na prawo jazdy. "Brawo i samochód do tego"

Autor:
Joanna
Rubin
Źródło:
TVN24 Biznes

Orlen przed wyborami znacząco obniżył ceny na stacjach, co zachwyciło większość kierowców. Efektem niższych cen jest także "awaria" dystrybutorów na wielu stacjach paliw tej sieci w całej Polsce. Dziennikarze Konkret24 chcieli się dowiedzieć, na czym dokładnie polegały te problemy. W mailu, który otrzymaliśmy, jest odpowiedź na zupełne inne pytanie. 

Co z "awarią" dystrybutorów? Orlen odpowiada na niezadane pytanie

Co z "awarią" dystrybutorów? Orlen odpowiada na niezadane pytanie

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

We wrześniu 2023 roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tysięcy złotych, a w Warszawie 16 tysięcy - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Łodzi wrzesień przyniósł stabilizację cen, zaś w Trójmieście nawet ich minimalny spadek. Z oferty deweloperów w pierwszej kolejności znikają najtańsze mieszkania.

"Szaleństwo cenowe trwa". Te mieszkania znikają najszybciej

"Szaleństwo cenowe trwa". Te mieszkania znikają najszybciej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sytuacja dla samorządów robi się bardzo, bardzo trudna. Dlatego my akurat bardzo liczymy na wybory teraz 15 października, że jednak będzie zmiana i będziemy mogli wrócić do normalności - powiedział w TVN24 BiS Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, który ma nadzieję, że uda się odblokować środki z KPO. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu "Co z KPO?", w którym codziennie na antenie TVN24 BIS rozmawiamy z samorządowcami o tym, jak bolesny jest dla nich brak funduszy.

Co z KPO? Burmistrz Rumi liczy na nadchodzące wybory

Co z KPO? Burmistrz Rumi liczy na nadchodzące wybory

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 BiS

Kierowcy zapłacą jesienią więcej za wymianę opon - wynika danych platformy automarket.pl. Koszt tej usługi będzie wyższy o 10 procent w porównaniu do wiosny i aż o 20 procent wyższy w ujęciu rocznym. Jedną z przyczyn obecnych podwyżek jest spadek popytu na serwis opon wiosną 2023 roku, który warsztaty zrekompensują wzrostem cen jesienią.

Wymiana opon będzie znacznie droższa. Nawet dwucyfrowy wzrost cen

Wymiana opon będzie znacznie droższa. Nawet dwucyfrowy wzrost cen

Autor:
JW/ToL
Źródło:
automarket.pl

Pracownicy Orlenu otrzymają bożonarodzeniowe nagrody w wysokości 6 tysięcy złotych brutto - informuje "Gazeta Wyborcza". Co ciekawe, premie przyznano już pod koniec września. Koncern odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie.

Pracownicy Orlenu dostaną świąteczne nagrody. Przyznano je we wrześniu

Pracownicy Orlenu dostaną świąteczne nagrody. Przyznano je we wrześniu

Autor:
JW/jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes/Gazeta Wyborcza

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, planuje wprowadzić plan abonamentowy dla mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie chcą mieć styczności z reklamami. Jak podaje "Wall Street Journal" koszt takiego abonamentu jest różny, w zależności od tego z jakiego urządzenia korzystamy, ale ma wynosić kilkanaście euro.

Facebook i Instagram bez reklam? Padają kwoty

Facebook i Instagram bez reklam? Padają kwoty

Autor:
JW
Źródło:
Reuters

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najpopularniejszą stacją informacyjną we wrześniu 2023 roku w grupie ogólnej - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN pozostają natomiast najchętniej oglądanym programem informacyjnym. Pozycję lidera wśród portali stacji informacyjnych utrzymał tvn24.pl, który ponadto miał znakomity wynik w całej kategorii "Informacje i Publicystyka", wyprzedzając w niej między innymi WP i Interię.

Bardzo dobre wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Bardzo dobre wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
/ToL,
dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Za pieniądze, które mają popłynąć do naszego kraju w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wdrożyć działania związane z ekologią - pisze "Rzeczpospolita". Chodzi między innymi o wysoki podatek od samochodów spalinowych, który ma zniechęcić ludzi do trzymania starych aut.

Nowy podatek dla kierowców. Już w przyszłym roku

Nowy podatek dla kierowców. Już w przyszłym roku

Autor:
JW/ToL
Źródło:
"Rzeczpospolita"

Cena maksymalna schabu bez kości w głównych sieciach handlowych sięgnęła w minionym miesiącu 28,90 złotego, podczas gdy osiem lat temu było to 19,43 złotego - wynika z danych zebranych przez portal DlaHandlu. Zwyżka szczególnie zauważalna była w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Popularny schabowy coraz droższy

Popularny schabowy coraz droższy

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W ciągu ostatnich ośmiu lat ceny chleba wzrosły ponad dwukrotnie - wynika z danych zebranych przez portal DlaHandlu. Zwyżka szczególnie zauważalna była w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Tak rosły ceny chleba 

Tak rosły ceny chleba 

Autor:
/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2016 roku zorganizowanie skromnego grilla kosztowało 33,70 zł, a w 2023 roku to już wydatek 55,80 zł. To wzrost o 65 procent - wynika z danych portalu DlaHandlu. Mateusz Walczak postanowił sprawdzić, jak zmieniały się ceny podstawowych produktów na grilla. Niektóre z nich wzrosły nawet o połowę.

Ulubiona weekendowa rozrywka Polaków coraz droższa

Ulubiona weekendowa rozrywka Polaków coraz droższa

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes