Z kraju

Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września

Z kraju

Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września
tvn24Kopacz o obniżce VAT: szczegóły przedstawimy na początku września

Na początek września premier Ewa Kopacz zapowiedziała ogłoszenie szczegółów związanych z obniżeniem stawek VAT. - Nasze zespoły programowe pracują. Cały program (Platformy Obywatelskiej - red.) będziemy chcieli zaprezentować tuż po wakacjach - poinformowała szefowa rządu.

Obniżkę stawki VAT umożliwia rządowi decyzja podjęta w czerwcu przez Komisję Europejską, która postanowiła zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu.

Wcześniej rząd zapowiadał obniżki stawek VAT od początku 2017 roku. Nie wykluczone jednak, że szefowa polskiego rządu zdecyduje się na przyspieszenie tej decyzji.

Chodzi głównie o najwyższej stawki - m.in. od papierosów, alkoholu, materiałów budowlanych - z obecnych 23 proc. na 22 proc.

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu

Polska była objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r., co oznaczało, że musieliśmy się stosować do zaleceń Rady UE, czyli grona unijnych ministrów finansów.

Zdjęcie procedury otwiera drogę do obniżenia przez rząd stawek VAT i wzrostu płac w budżetówce, a także przeznaczanie wyższych kwot np. na badania i rozwój.

Rząd Donalda Tuska planował, że stawki VAT, podwyższone w 2011 r., wrócą do poprzednich poziomów w 2014 roku, o ile w 2013 roku zostanie z Polski zdjęta procedura nadmiernego deficytu. Tak się jednak nie stało, gdyż deficyt w 2012 r. okazał się za wysoki.

Obecnie kierownictwo resortu finansów również łączyło możliwość obniżenia stawek VAT z procedurą nadmiernego deficytu.

Wizyta w Łódzkiem

Premier Kopacz udała się dzisiaj z wizytą do województwa łódzkiego, gdzie odwiedziła zakłady włókiennicze w Aleksandrowie Łódzkim.

Jak poinformował CIR, szefowa rządu w Aleksandrowie Łódzkim weźmie dziś także udział w rodzinnym pikniku oraz spotka się ze strażakami podczas zawodów drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych.

Autor: mb / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości