Sawicki na dywaniku u Kopacz. Spotkanie ws. Elewarru

Z kraju

tvn24Sawicki na dywaniku u Kopacz. Spotkanie ws. Elewarru

Będę rozmawiała dzisiaj z ministrem Markiem Sawickim - powiedziała w poniedziałek popołudniu premier Ewa Kopacz, potwierdzając wcześniejsze doniesienia. Tematem rozmowy ma być sytuacja w spółce Elewarr. W spotkaniu ma uczestniczyć także minister skarbu Włodzimierz Karpiński. W zeszłym tygodniu bardzo krytyczny raport ws. Elewarru wydała NIK. Jednym z zaleceń Izby była likwidacja spółki.

Jak poinformowała wcześniej rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, po spotkaniu ma zostać wydany komunikat.

Nie w takim kształcie

W ubiegłym piątek rzeczniczka mówiła, że nadzór właścicielski nad Elewarrem był niewystarczający, a spółka "w takiej formie, w takim kształcie nie może funkcjonować". Zapytana o możliwe rozwiązania dotyczące tej spółki zbożowej powiedziała, że będzie można o tym mówić po poniedziałkowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z szefem resortu rolnictwa Markiem Sawickim. - Sądzę, że w poniedziałek podczas spotkania będą przedstawione rozwiązania najlepsze dla spółki. Jedno jest pewne, nadzór właścicielski nad tą spółką był niewystarczający - dodała. Podkreśliła, że po ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli nie przeprowadzono planu naprawczego.

NIK krytycznie

W opublikowanym w środę raporcie NIK negatywnie oceniła sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad Elewarr przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Według NIK spółka "przestała pełnić kluczową rolę w stabilizacji rynku zbóż oraz w przechowywaniu zapasów interwencyjnych UE". NIK chce, by ministrowie rolnictwa i finansów rozważyli likwidację spółki. O nadużyciach w Elerwarze NIK powiadomiła prokuraturę. W czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że akcje Elewarru zostaną przekazane resortu skarbu. Taką decyzję podjęto na posiedzeniu rządu przy okazji rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Jak zaznaczył, zmiana ta nie zamyka możliwości prywatyzacji. Elewarr należy do Agencji Rynku Rolnego. Zajmuje się magazynowaniem i przechowywaniem m.in. zbóż, rzepaku i obrotem tymi surowcami. Świadczy usługi dla podmiotów komercyjnych i dla Agencji Rezerw Materiałowych. W swych oddziałach ma elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności 644 tys. ton.

Premier Kopacz spotka się z ministrami rolnictwa i skarbutvn24

Autor: mn / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: pl.wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Adam Kliczek / Wikipedia