Wiceminister finansów: Polacy są bogatsi o jedną szóstą

[object Object]
Morawiecki o luce VAT za rządów poprzednikówtvn24
wideo 2/6

Walczymy o to, żeby Polacy mieli własność, bowiem mamy tyle wolności, ile własności – mówił w sobotę minister finansów Marian Banaś podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Katowicach. Z kolei wiceszef resortu Leszek Skiba powiedział, że Polacy wzbogacili się w ciągu czterech lat o jedną szóstą. - Cel na kolejne cztery lata to dalszy wzrost zamożności Polaków przy stabilności finansów publicznych - dodał.

Otwierając poświęcony finansom publicznym panel konwencji PiS w Katowicach minister Banaś mówił o zmianach organizacyjnych w służbach skarbowych i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej w 2017 r. Powiedział, że od tego czasu do budżetu państwa trafiło dodatkowo ponad 100 mld zł. Przypomniał jednocześnie, że luka VAT spadła z 24 proc. do 12 proc. na koniec ub. roku. - To znaczy, że są przed nami kolejne wyzwania i my tym wyzwaniom sprostamy – zapowiedział.

"Będzie jeszcze lepiej"

- Mandat, który nam dało społeczeństwo, nie został zmarnowany. Obiecujemy – wygramy, będzie jeszcze lepiej. Polska ma prawo nie tylko do wolności, która polega na mówieniu, co się chce. Ale prawdziwa wolność polega również na posiadaniu własności – mówił. - Tak, jak walczyliśmy w latach 70., 80., żeby odzyskać wolność, teraz walczymy o to, żeby Polacy mieli własność. Mamy tyle wolności, ile mamy własności. I to obiecujemy Polakom - zadeklarował Banaś. Wiceminister Skiba diagnozował, że przed 2015 r. próbowano obniżać deficyt za wszelką cenę, redukując wydatki na ważne cele społeczne; natomiast w kolejnych niespełna czterech latach osiągnięto wzrost wydatków w tym zakresie z prawie 6 proc. do prawie 9 proc. PKB. W tym czasie PKB wzrósł o ok. 16 proc. - O jedną szóstą są Polacy bogatsi w ciągu tych niepełnych czterech lat - akcentował Skiba dodając, że wzrost dochodów Polaków przekłada się na wzrost dochodów podatkowych, przy czym ważnym elementem jest ściągalność. Skiba zauważył, że całej tej sytuacji towarzyszy spadek deficytu z 3 proc. PKB do 0,4 proc. PKB. - Nigdy Polska od początku transformacji nie miała tak niskiego deficytu - podkreślił wiceminister, akcentując, że jest to jedna z największych redukcji w całej UE. - Nikt z Unii Europejskiej nie kwestionuje sukcesu, jakim jest ograniczenie deficytu przy jednoczesnym zagwarantowaniu istotnego wzrostu wydatków - mówił wiceszef MF. - Nie zostało to osiągnięte wzrostem podatków, chociaż CIT (dla tzw. małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność - red.) został zredukowany do poziomu 9 procent. Wszystko to za sprawą obniżenia luki, wszystkich działań związanych z poprawą ściągalności. To jest niewątpliwy sukces: Polacy są bogatsi, finanse publiczne są stabilne, jest więcej wydatków na ważne cele społeczne – ta równowaga jest zachowana i to jest tak naprawdę ważny cel na kolejne cztery lata - skonkludował Leszek Skiba.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości