Z kraju

Wielkanoc. Kontrole zakazu handlu dopiero po świętach

Z kraju

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W Wielką Sobotę i wielkanocną niedzielę w okręgowych inspektoratach pracy będą dyżurować inspektorzy przyjmujący zgłoszenia dotyczące łamania przepisów ograniczających niedzielny handel. Wszystkie przypadki łamania zakazu handlu zgłoszone dyżurnym w Wielkanoc zostaną sprawdzone, ale dopiero po świętach – zapowiedziała Państwowa Inspekcja Pracy.

Danuta Rutkowska z PIP powiedziała, że inspektorzy będą dyżurować zarówno w Wielką Sobotę jak i Wielkanoc. Niewykluczone, że Wielką Sobotę kontrolerzy będą sprawdzać niektóre ze zgłoszeń. Rutkowska podkreśliła, że jest to indywidualna decyzja każdego z okręgów.

Wielkanoc bez kontroli

Kontroli nie będzie w niedzielę. Inspektorzy ograniczą się do telefonicznych dyżurów (w godzinach 8-20), a wszystkie zgłoszone przypadki naruszenia przepisów będą sprawdzane po świętach.

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele i święta, w najbliższą sobotę sklepy mają być czynne do godziny 14, a w niedzielę - wszystkie powinny być zamknięte.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Do tej pory w kalendarzu mieliśmy dwie niedziele z ograniczeniem handlu – 11 i 18 marca. W te dni Państwowa Inspekcja Pracy prowadziła kontrole. W całej Polsce inspektorzy skontrolowali w sumie ponad 12 tys. placówek handlowych. 60 proc. z nich było zamkniętych. W przypadku pracujących sklepów kontrolerzy ustalili, że 147 z nich zostało otwartych wbrew ustawie. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara do 100 tys. złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W kwietniu będą aż cztery niedziele z rzędu, w których nie zrobimy zakupów. Najbliższa niedziela handlowa wypadnie 29 kwietnia.

Niedziele bez handlu w kwietniu

Autor: sta / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości