Z kraju

Flagowa reforma Morawieckiego do dalszych prac. Opozycja ma zastrzeżenia

Z kraju

[object Object]
Morawiecki: chcemy przestawić gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportutvn24
wideo 2/5

Pakiet pięciu ustaw tak zwanej Konstytucji Biznesu, które mają ułatwić prowadzenie działalności przez przedsiębiorców, został skierowany do dalszych prac w Sejmie. Podczas pierwszego czytanie posłowie nie zgłosili do nich poprawek.

Marszałek Sejmu skierował pakiet ustaw do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji. Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz zgłosił wniosek o skierowanie ich także do prac w komisji gospodarki. Głosowanie nad tym wnioskiem odbędzie się w piątek.

"Stabilne warunki do prowadzenia działalności"

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym, ogłoszona przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Na ten dokument składają się projekty: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. - Projekty regulują ogólne zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej w Polsce wzmacniając przy tym najważniejsze gwarancje wolności i praw przedsiębiorców - poinformował wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj, przedstawiając w Sejmie rządowe projekty. Podkreślił, że będzie to systemowa ustawa dla przedsiębiorców. Zdaniem Wojciecha Marudzka z Prawa i Sprawiedliwości "regulacje te tworzą korzystne, przejrzyste i stabilne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wzmacniając gwarancje wolności i praw przedsiębiorców, zmniejszają ryzyko biznesowe oraz zwiększą chęć przedsiębiorców do podejmowania działalności gospodarczej. Projekty te mają deregulacyjny charakter w obszarze prawa gospodarczego zarówno ze względu na zwięzłość i rzeczowość jak i wprowadzane nowe rozwiązania".

Zastrzeżenia opozycji

- Przygotowany pakiet ustaw miał być najważniejszy w prowadzeniu działalności gospodarczej, miał być rewolucyjny, tymczasem debatujemy przy pustej sali, nie ma też na sali "wizjonera" tego pakietu - wicepremiera Morawieckiego - mówiła posłanka PO Maria Małgorzata Janyska. Jej zdaniem, kluczowy projekt Prawo Przedsiębiorców jest to zbiór dotychczasowych przepisów i zasad.

Opinię, że jest to powielanie istniejących już przepisów regulujących działalność gospodarczą podzielił jej klubowy kolega Janusz Cichoń. Jego zdaniem, rząd zaproponował też dobre rozwiązania takie jak ulgi na start, kwestia objaśnień prawnych i uporządkowanie przepisów. Zdaniem Jakuba Kuleszy (Kukiz-15) Konstytucja Biznesu wprowadza kosmetyczne zmiany, nie stanowi ona nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. - Nawet najlepsza zmiana przepisów nie spowoduje, by przedstawiciele administracji państwowej zaczęli traktować przedsiębiorców po partnersku - powiedział. Natomiast Paweł Grabowski z tego samego klubu zwrócił uwagę, że konstytucja jest bardzo obszerna, przepisy zajmują kilkaset stron.

Nowe przepisy pozytywnie ocenił klub Nowoczesnej, choć jak mówił Jerzy Meysztorowicz, ma szereg zastrzeżeń. - Ustawa Wilczka (były minister przemysłu - red.) miała 54 artykuły, mieściła się na pięciu stronach (...) a my produkujemy coraz to nowe rozporządzenia, ustawy, nie wiem czy jest to pomoc dla przedsiębiorcy. W moim przekonaniu czym mniej uregulowań, tym dla przedsiębiorców jest zdecydowanie lżej - zaznaczył. W opinii Mieczysława Kasprzaka z Polskiego Stronnictwa Ludowego pakiet ustaw "nie wnosi nic nowego, jest tam jedynie kilka drobnych zmian (...) trzy czwarte tego, co zapisano, są to intencje".

Podstawowe zasady prawne

Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.

Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrową; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; objaśnienia prawne oraz powołanie Rzecznika MŚP. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości