Koniec z wzywaniem do urzędów. "Chcemy oddać Polakom ich czas"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Od 1 lipca zmiany w podatkach
Od 1 lipca zmiany w podatkachTVN24
wideo 2/6
TVN24Od 1 lipca zmiany w podatkach

Kończymy z praktyką wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach - powiedział podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zmiany mają wejść od 2023 roku. Zdaniem szefa resortu "techniki zdalnej komunikacji są rozwijane w wystarczający sposób, aby obywatel lub przedsiębiorca mógł to robić bez konieczności wychodzenia z domu".

Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że zmiany mają wejść od 2023 roku.

Jak podkreślił Buda, na składanie wyjaśnień w urzędach Polacy "w ciągu roku mogą tracić nawet 5 milionów godzin". Nowe przepisy mają umożliwiać im załatwianie ważnych spraw bez wychodzenia z domu. - Dajemy jednak Polakom wybór, co może być istotne dla osób starszych - zaznaczył Buda.

Obecne przepisy

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, "obecnie urzędy w postępowaniu administracyjnym mogą wezwać do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień".

"Uciążliwość stanowią nie tylko sztywne godziny pracy urzędów. Dla przeciętnego obywatela niejednokrotnie wiąże się to co najmniej z utratą kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego. W przypadku niestawiennictwa, wzywanemu grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł" - wyjaśnia resort.

Według szacunków MRiT skala wezwań do osobistego stawiennictwa może dotyczyć co najmniej 2,5 mln przypadków rocznie. W niektórych urzędach, w ubiegłym roku, w ten sposób rozpatrywanych było średnio nawet 25 proc. postępowań.

Zdalna odpowiedź z pierwszeństwem

Jak informuje MRiT, w przepisach Kodeksu Postepowania Administracyjnego i ordynacji podatkowej "będzie wprost wskazane, że pierwszeństwo ma postać pisemna (i elektroniczna)".

"W przypadku ewentualnego wezwania organ będzie szczegółowo wyjaśniał, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo.

"Proponowane zmiany będą elementem ustawy deregulacyjnej, która jesienią zostanie skierowana do Wykazu Prac rządu. Będzie obejmować komponenty odnoszące się do każdego etapu działalności gospodarczej: rozpoczynania, rozwoju oraz przekazania firmy w ręce następców, będą skierowane zarówno do młodych przedsiębiorców, jak również do osób zaawansowanych wiekowo" - czytamy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: gov.pl

Pozostałe wiadomości