TVN24 Biznes | Z kraju

Sprzęt komputerowy może być jeszcze droższy. Dwa powody

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezes NBP o inflacji w Polsce
Prezes NBP o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes NBP o inflacji w Polsce

Wzrost cen dotyka sprzęt komputerowy. Odbicie kursów kryptowalut i niedobory mikroprocesorów będą skutkować wysokimi cenami - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Trzycyfrowe wzrosty dotyczą kart graficznych oraz procesorów.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że sektor elektroniki konsumenckiej zmaga się z niedoborami półprzewodników, czego przykładem jest np. trudny start modelu konsoli Playstation 5.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Komputery - ceny

Wysoki koszt sprzętu komputerowego, jak wyjaśnili eksperci, napędzany jest przez ceny dwóch podzespołów: kart graficznych oraz procesorów CPU. Z analizy wynika, że od początku 2020 roku produkty te podrożały kolejno o 215 proc. oraz 175 proc. Dodano, że np. koszt kości pamięci RAM praktycznie nie uległ zmianom, a dyski twarde podrożały o ok. 5 proc.

Jak wyjaśniono, analiza została wykonana na podstawie średnich cen ofert promocyjnych publikowanych w serwisie pepper.pl. Zastrzeżono, że prezentowane dane pozbawione są korekt statystycznych i "wskazują raczej na ogólne trendy".

Zdaniem analityków "wzrost cen kart graficznych jest bezpośrednio związany z wykorzystaniem tego podzespołu do kopania kryptowalut". "Duże podwyżki nastąpiły w czwartym kwartale 2020 roku, tj. równolegle do szybkiego wzrostu kursu bitcoina. Również gwałtowny spadek cen kryptowalut w maju znalazł odzwierciedlenie w cenach sprzętu, chociaż nastąpiło to po kilku miesiącach" - wskazano. W ocenie PIE "ponowny wzrost popularności kryptowalut może podnieść ceny".

PIE

Eksperci zwrócili uwagę, że ceny procesorów mocno wzrosły na początku pandemii COVID-19, co wiązało się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na sprzęt elektroniczny do pracy, czy edukacji zdalnej. "W 2021 roku druga fala podwyżek występuje z powodu niedoborów sprzętu" - wskazał PIE. Jednocześnie zwrócono uwagę na komentarze z konferencji wynikowej firmy Intel, z których wynika, że rynek wchodzi obecnie w apogeum niedoborów, a odzyskanie równowagi zajmie przeszło rok.

Bitcoin - notowania

Bitcoin kosztuje obecnie poniżej 50 tys. dolarów. Za kryptowalutę trzeba zapłacić niecałe 46 tys. dolarów.

Notowania bitcoina w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Krypotwaluty cieszą się popularnością ze względu na swą relatywną anonimowość oraz wahania wartości, które stwarzają możliwości uzyskania większych zysków niż poprzez inwestowanie na tradycyjnych giełdach światowych.

Bitcoin w kwietniu osiągnął rekordowy poziom 65 tys. dolarów, w czerwcu spadł do poziomu 28,8 tys. dolarów, po tym jak Chiny zaostrzyły restrykcje wobec walut cyfrowych.

Jednak zmienność bitcoina i jego niejasny status prawny budzi wątpliwości, czy faktycznie mógłby kiedyś zastąpić tradycyjne waluty w codziennych transakcjach.

Kilka miesięcy temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości