Kompania Węglowa restrukturyzuje Brzeszcze. Kopalnia przekazana do nowej spółki

Z kraju

commons.wikimedia.org | EwkaaZarządy Kompanii Węglowej (KW) oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisały w poniedziałek umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Brzeszcze

Zarządy Kompanii Węglowej (KW) oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisały w poniedziałek umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Brzeszcze - poinformował rzecznik prasowy Kompanii Tomasz Głogowski.

Podpisanie umowy, jak poinformował Głogowski, jest kolejnym "etapem realizacji rządowego programu naprawy górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia br. pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi". - Umowa została zawarta na podstawie znowelizowanej 22 stycznia br. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - podał rzecznik Kompanii.

Kiedy kolejne?

Kopalnia Brzeszcze jest drugim zakładem, który trafił ze struktur Kompanii do SRK. W czwartek do SRK przekazana została kopalnia Makoszowy - powstała w wyniku podziału KWK Sośnica-Makoszowy. - Tym samym uprawnieni pracownicy kopalń Brzeszcze i Makoszowy, po przejściu w struktury SRK, będą mogli skorzystać ze świadczeń przewidzianych w ustawie – m.in. urlopów górniczych dla pracowników dołowych oraz odpraw pieniężnych dla pracowników powierzchni i przeróbki węgla - zaznaczono w komunikacie. Prezes zarządu Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski podkreśla, że "proces naprawy Kompanii Węglowej przebiega zgodnie z harmonogramem i bez większych opóźnień". - W kolejnym etapie chcemy przekazać 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej i budować silną i rozpoznawalną markę w branży górniczej. Jesteśmy na początku tej drogi, przed nami jeszcze wiele wyzwań i ciężkiej pracy. Jednak wszyscy, zarówno zarząd, jak i strona społeczna, mamy świadomość znaczenia i wagi tego procesu – powiedział cytowany w komunikacie Sędzikowski. Głogowski poinformował ponadto, że kolejne akty notarialne związane z przekazywaniem kopalni Centrum (powstałej po podziale KWK Bobrek-Centrum) do SRK zostaną podpisane w piątek. W tym samym dniu planowane jest także podpisanie umowy finalizującej sprzedaż do Węglokoksu Kraj kopalń Bobrek oraz Piekary.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org | Ewkaa